Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Už po dvanácté
 
Nevím, v jakém postavení byly hvězdy v okamžiku zrození našeho prostředního synka, hádám ale, že se ve vesmíru musely dít věci.
Přišel na svět za hodinku a stejně bezproblémově i žije. Na rozdíl od svého staršího brášky jedl i spal, zkrátka to bylo úžasné miminko. I když rostl, nestyděl se projevovat lásku svojí pyšné matce, a jako bonus měl úžasný smysl pro humor. S příchodem puberty mi přestal říkat „mami, mám tě rád“. Vyměnil to za „matko, láskuju tě“ a tím si odbyl domácí projevy dospívání.
Oproti nejstaršímu, jehož citový život prožívají celé Poděbrady, o tomhle potomkovi víme akorát to, že je neustále online, a že ho holky chtěj. Soudím tak podle toho, že tu neustále zvoní nějaké slečny, a že se občas od jeho bratra dozvím, že asi randí. Řeknu vám po pravdě, je to docela úleva. Když se nedávno náš divoký prvorozený odstěhoval, zavládl v našem domově klid a mír. Lednice je téměř neustále plná a z pokojíčku už nezní hádky.
A tak pořád přemýšlím, jak je možné, že tohle bezproblémové dítě má takové skóre ve zdravotní dokumentaci. To se ty hvězdy na nebi tenkrát praly, nebo co?
Sedím u stolu a hypnotizuju mobil. Čekám zprávy z nemocnice, už zase. Z dlouhé chvíle, stejnak se nemůžu na nic soustředit, beru do ruky tužku a dělám si seznam jeho hospitalizací v Kolínské nemocnici. Napočítala jsem jich dvanáct, jestli se vám to nezdá, sčítněte to se mnou.
Salmonelóza, to mu bylo teprv půl roku, a ze strachu o něj jsme si tekrát poprvé fakt hrábli na dno. Pak byl dva roky klid. Následoval rozdrcený prst a pár měsíců na to operace chrupu zničeného salmonelou ještě před samým vyrašením. Ve čtyřech letech krvácel do kůže, prý vyjímečná komplikace ke spále. Do nemocnice jsme ho přivezli v bezvědomí. Tenkrát se zamiloval do jedné sestřičky na dětském oddělení. Dá se říct, že ho skoro vychovala. Byl tam fakt často.
Rok na to mu kamarád rozsekl ucho hokejkou. Další spolužák mu rozsekl petkou kůži těsně nad okem. Třídní tenkrát orodovala za kluka, abychom netrvali na jeho potrestání, neb to bylo v zápalu hry. O žádné potrestání jsme samozřejmě nestáli, jelikož hoši byli kamarádi. Škoda, že stejně benevolentní nebyli rodiče té holčičky, co jí náš synek nedopatřením ve škole zlomil ruku. Ti trvali na dvojce z chování a tak byla. Neodpáralo ji ani to, že ho holčička chodila zamilovaně potkávat před náš dům.
Pak si zlomil ruku on sám. První sádru si rozpustil po týdnu v bazénku na kolonádě, další si prostě sundal.
Rok na to jsme ho vezli do Kolína se slepákem. Pobyl si tam týden, já myslím, že je škoda, že mu ho tenkrát rozehnali. Mám takové tušení, že s tímhle slepákem tam ještě zavítáme. Jeho oblíbená sestřička s účesem jako Tina Turner vyplňovala jeho nacionále už zpaměti.
Sotva se nám zotavil, skákal ve škole z prvního patra do přízemí a urazil si nohu nad kotníkem. Složitá operace málem přišla nazmar, když pár dní po sundání sádry přelítl na kole řidítka a tu zlomenou hnátu si vymkl. Při příjmu ho Tina oslovovala Lásko moje, však z něj taky za dobu jejich známosti vyrostl kluk jako jedle.
Vloni si na diskotéce nechal rozbít nos. Rovnali mu ho v Kolíně pod narkózou. Pár dní si tam poležel, s Tinou jsme si tenkrát povídali jako staří známí.
Teď jsem v očekávání, jak dopadla operace jeho kýly. Když si stěžoval předevčírem na bolest v pupíku, poslala jsem ho na chirurgii. Tam se odehrál následující rozhovor.
Lékař: „Tak co ti je?“
Syn: „Mám asi kýlu.“
Lékař: „A na to jsi přišel jak?“
Syn: „Já jsem si to vygůglil.“
Lékař: „Tak to sis vygůglil dobře, taky sis měl vygůglit, jak si to sám říznout.“
Synek: „Sem si vygůglil, že vy to umíte líp.“
Termín byl ihned, a tak ho manžel okamžitě vezl do Kolína. Zabalila jsem chlapečkovi věci, dala jsem mu pusu na čelo, a on mi na rozloučenou řekl:
„Škoda mamko, že už neuvidím tu hezkou sestřičku, bojím se, že mě dají mezi chlapy, když už mi bylo osmnáct. A protože je skutečně plnoletý, na vstupní vyšetření šel už sám, Kurka čekal v  čekárně. Když synek vyšel z ordinace, ukázal tátovi ruku s identifikačním náramkem a na plnou čekárnu křikl:
„Je rozhodnuto, dnes večer mě budou pitvat.“
Tohle všechno mi běží hlavou, když zírám na mobil. Dočkala jsem se, pípla zpráva:
„Mám to za sebou, trochu to bolí a těším se domů, mám nehoráznej hlad. Jo a prý jsem je při operaci překvapil, nebyla to kýla, ale žilní trombóza.“
Strachy mi vyschlo v krku a telefonem sháním lékaře, který ho operoval. Trpělivě mi vše vysvětluje a na závěr dodává:
„Pán je nyní v naprostém pořádku, myslím, že vám ho zítra dáme domů.“
Teprve teď mi to dochází. To sebedestruktivní dítě, můj hodný plyšový chlapeček, je pro ostatní už „pán“. A v duchu počítám. Od jeho posledního pobytu v nemocnici s rozbitým nosem je to teprve jedenáct měsíců, tentokrát to nevydržel ani rok.
Jenom si budoucnu bude muset oblíbit jinou sestřičku. Zatímco on už je pán, Tina s kouřovýma očima dál slouží na dětským.
 
Léta Páně 2013, dne 24.10. věnováno autorem Olunkas
Share
  
15.11.2013 | 14:08    Špáďa

Asi má ten tvůj nad sebou silnýho Patrona,
co vždy zavčas odkloní Belzebubovu patronu.
 
Tak snad se časem propracuje na šťastnější patro...(?) Nu...!
10.11.2013 | 21:28    Olunkas

díky Sendy za čtení, i za názor. Já jen, poněkolikrát jsem si přečetla svůj poslední koment, a žádné pohrdání tam snad není. Vysvětlila jsem v něm Trin, proč píšu co píšu, snad kulantně, dokonce přiznala, že něco bych chtěla umět a moc mi to nejde. A že si vážím Kousalky a Tessiny kritiky trošku víc? Možná proto, že obě, a Kousalka zvlášť , i když na PP, dokáže mé věci opravdu zkritizovat, když se jí nezdají. Neznamená to, že ostatních čtenářů si nevážím, naopak.A vždy předesílám, že moc dobře vím, že moje psaní není pro každého, intelektuál se asi nepopase, jenom čtení ke kafi, žádný umělecký záměr to nemá, na nic si to nehraje. Tož tak.
9.11.2013 | 23:17    Sendy

Sice to nevidím na fejeton, ale souhlasím s Tessou: Piš o Kurkovejch, to ti jde zdaleka nejlíp. Možná je to opravdu tím, že tenhle druh textů není příliš četný.
K té diskuzi dole: Myslím, že by sis měla vážit každýho čtenářskýho názoru a žádným nepohrdat. 
9.11.2013 | 22:31    Trinny

Jestli je pro tebe autoritou Kousalka, tak tě ten nahoře opatruj. Tess aspoň ví o čem mluví a taky to tu  (a nejen tady) předvádí. Řekla jsem co jsem říct chtěla a neplivala na tvá veledíla, jak píšeš na PP a jinak jsi mě jako člověk a autor přestala zajímat. Howgh.
27.10.2013 | 20:27    Olunkas

díky všem za zastavení, Midimu a Tess za podporu. Víš Trinny, není to tak, že bych nepsala o jiných tématech, jen takových věcí tu moc nemám, ale namátkou je tu Alfons, Vražedný stik, nebo Přijedeš pro mě...myslím, že obstojně napsané. Jenom, tyhle krátké Kurkovic fejetony se mi zkrátka píšou nejlíp. Jednoho dne, až třeba budu mít jenom jedno zaměstnání, až ještě alespoň jedno dítě vylétne z hnízda, až, nebo jestli vůbec dostuduju, dám čas i jiným lit. útvarům, které se mi píšou daleko obtížněji, ale moc bych je chtěla umět zvládnout.
Přijde mi to, jako bys vyčítala Betty Macdonaldové, a nechytej mě za slovo, v žádném případě se nechci a ani nemůžu srovnávat, že píše jen o sobě...
Prostě takhle se mi píše nejllíp, navíc, když o tom co znám, tak pravdivě...a myslím že o pravdivst by mělo jít nejvíc...
až mi napíše Tess nebo kousalka, jejichž názoru a především kritiky si velmi cením, že nudím, budu si tu svou kroniku psát jen do šuplíku.
Moc děkuji všem za čtení, už proto, že jsem tu tak málo a vy jste na mě ještě nezapomněliMňam
26.10.2013 | 9:59    Tessa

Ještě jsem se vrátila, když už tu Trinny zmínila moje jméno.
Kronika Kurkovic rodiny - proč ne? Jednak tu nic podobného není (tudíž nejsou četnáři přehlceni), jednak nejde o blogískové psaní, ale texty mají řádný přesah do fejetonu ( i když u některých by to občas chtělo pořdáně si pohrát s pointou - i za cenu, že to nebude přesně tak, jak se ve skutečnosti stalo. Nadsázka do fejetonu nedílně patří.)
Myslím, že nevadí, jestliže se autor "usalaší" v jedné poloze - pokud jeho díla čtenáře pořád zajímají. To, že já lítám od poezie k hororu, od novinářských pokusů ke scifi, neznamená nic jiného, než že já jsem ještě tu svoji "pravou" polohu nenašla. (a zřejmě ani nenajdu , protože my Blíženci zkoušíme od všeho něco a neumíme pořádně nic.)
25.10.2013 | 16:44    Flávia

Olunkas, mám veľmi rada Tvoje príbehy. Sú plné človečiny a sily pokračovať, aj keby sekery z neba padali:)
25.10.2013 | 7:27    midi

... s tou manýrou bych to tak černě neviděl. Klidně piš dál o rodinných trablech, i když je to tak nějak podobně všude, jak píše Trinny. Koneckonců jsou to fejetony. Nepíšeš román. Ještě pořád mě to baví a myslím, že bude ještě dlouho :-)
24.10.2013 | 22:28    Trinny

Píšeš dobře což se o tobě všeobecně ví. Jen co mě vadí, že kdyby nebyla rodina Kurkova, tak o čem bys psala? Prostě můj dojem je, že jsi tady ustrnula a přitom je tolik jiných témat o kterých by se dalo se švihem, který ty vlastníš, napsat. Chtěla jsem to napsat už u toho jak jsi stěhovala lednici. Vtipné, jistě. Ale asi by ses měla posunout dál, protože rodinné trable, byť sebezábavnější jsou málo. Nakonec se z vtipných příběhů stane kronika rodiny Kurkových a to je nic moc. Nějak tak je to všude.
 
Tess dokáže napsat báseň a příběh o psovi kde se jeden válí smíchy, a pak přešlatuje na horror a zježí ti chlupy. Myslím, že tady je cesta, protože Kurkovi začnou po čase laskavého čtenáře nudit. Prostě se posuň dál, tohle už je manýra.
24.10.2013 | 18:33    básněnka

můj starší syn si také ledačím prošel, byl podobně úrazový, ale na toho tvého nemáÚsměv
takže i když jsem se pobavila, přeji mu především hodně zdraví a kouřové oči nějaké pěkné dívčíÚsměv...ale nemusí to být sestřička v nemocnici
24.10.2013 | 11:34    Tessa

I mně...no jo, cizí neštěstí.
DumámTak si říkám - kdybys ten text  poslala na ministerstvo zdravotnictví, možná by pro takový štamgasty jako je tvůj synek, uzákonili předplatný na špitál...
24.10.2013 | 11:22    hanele m

že se panu synovi omlouvám, ale četlo se mi to výborně  Úsměv