Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Ve znamení Berana

Zrození
 
Muž, narozený ve znamení, Berana je idealista, rebel a bojovník. Životopis  své duše si napsal sám.   Životopis, v němž nenajdeme jediné město, jediné jméno, jediný letopočet, Autor jej tvořil průběžně po celou dobu dospělosti a možná, že již v dětství vznikaly hrubé obrysy jeho budoucího díla. Básnického díla, které je obrazem jeho dekadentního životního stylu, poznamenaného neúctou k společenským pravidlům většinové společnosti.
 
Jeho zrození neprovází štěstí a radost.  Sám sebe vidí jako pokřivenou zrůdu, a matku, která se spíláním Bohu lituje, že toto nešťasné stvoření nelze vrhnout do ohně jak lístek dotěrného milence. 
Ty, které chtěl milovat jím pohrdají a sráží jej k zemi. A on by chtěl vzlétnout. Vymanit se z nudy a stálých běd, rozmáchnout se mocnými perutěmi, vznést své neduživé tělo nad žitím do prostoru, v němž se nevrhají stíny a porozumět tichému hovoru květů.
Tak sní o ztepilých mužích a ženách, jak je poznává z antických soch, užívajících plně a bez přetvářek všechny radosti života a lásky. Jeho pokřivená duše však spatřuje v kráse současnosti jen ošklivost a v lásce jen cíl zvrhlých vznětů.
 
*
Život

 "Být můj ideál méně zlotřilý, nebyl by dokonalý."   Krédo, prolínající jeho tvorbou i životem, jej vytěsňuje na okraj pařížské intelektuální společnosti, pro níž má jen sarkastickou kritiku. Deformovaným pohledem svého nazírání, v mršině, rozkládající se ve žhavém slunci u cesty, spatřuje budoucí obraz nyní krásné, zbožňované ženy. Dokáže opěvovat krásu, aby ji vzápětí považoval za zbytečnou hvězdu, planoucí pro bezcenný život. Přesto však, snad ve chvíli milostného vzrušení, děkuje kráse, že činí svět méně zlým a čas méně nudným. Sotva se lze podivovat jeho vyznání z touhy po obryni, ve stínu jejichž ňader by zřídil svoje lože.
Tak střídá se obdiv, vzplanutí a vášeň s nenávistí, odporem a pokořováním. Strach, zločin, šílenství a my, slunce zimních luk. Jedinou věrnost spatřuje v Múze, která jej neopouští. Z jeho Můzy číší promodralý chlad, který jak noční paprsek okenicí padá do jeho básní s tichým mlčení. S mlčením, které zbožňuje po prožitých orgiích. Pak její obraz vítá jako růžový den, který přináší svítání duši.
 
**

Smrt

I v život básníka se vplouží průvod zimy.  Zlý démon zavlní se v zběsilosti a ve slábnoucích plících věčný hříšný chtíč jak návykové lekvary vyvolává tvary nejsvůdnějších žen. Hněv, záští a hrůza zlých dnů. Malátný duch se již zdráhá sedlat naději. A křišťálové oči poslední milenky se marně ptají: "Čím jsem tě okouzlila, ty věčný podivíne?" Pozvedne se milostivá noc, která skryje vše a jediným osvěžením zůstane tma.

Proklel by i jeho dávno zemřelý otec, kněz, jeho bohémský život, plný marné touhy po štěstí a milostných zklamání? Jen věrná Múza vykřesává v duši jiskřičku naděje. Snad najde se milostivý křesťan, který zahrabe co zbude z jeho těla pod hromadu tlejícího listí někde u hřbitovní zdi, kde vlčí smečka zapěje tedeum. 

Čtyřicet šest let je vhodná doba pro smrt na následky progresivní paralýzy. Na každém hrobě vyroste kvítí. Vyrostlo i na jeho hrobu. Mnoho květů, dokonalých tvarů a sytých barev. Jako jeho básně. A v každém z nich kvete zlo.
 
***

 
Léta Páně 2016, dne 20.11. věnováno autorem LitWeb
Share
  
26.11.2016 | 13:27    Shimmir

Navrhuji pro SENDY vyrobit placku se žabí princeznou a nápisem:
Kvákám vždy jen Fair Play! BravoPohoda
26.11.2016 | 13:25    Shimmir

Za stříbrňák děkuji, jako otec dvou dospělých synů sice na věno nestřádám, ale Hančí by měla Rychle Elišku vdát  nebo to proměnit za něco, co má delší platnost než litwáky  pro rok 2016! Jirkovi gratuluji ke kvízu, kde jsem se při prvním pozdním a letmém nahlédnutí
hned nechytal, ač tu sbírku Květy zla mám doma. Ale zase si tak moc podrobně a nepamatuju CV autorů! A tipoval jsem původn ěněkoho současnějšího...
Taky nám všem gratuluji, že tu máme v našich semknutých řadách človíčka s tak vyvinutým  smyslem pro Fair Play jako je SENDY!
 
24.11.2016 | 14:00    básněnka

Jiří moc děkuju za hru...baví mne být detektivem :-)
23.11.2016 | 23:09    hanele m

jupíjájééééj! už se mi to střádá - stříbrňák k stříbrňáku a bude na věno.. asi teda až Elišce, ale neva  Úsměv
23.11.2016 | 22:21    LitWeb

Mankote! Teď to vidím! Jsem byl takovej neščastnej, že se nikdo netrefil hned na začátku, tak jsem dal druhej díl o nějakou tu chvíli před osmou, abyste mohli honem hádat.
Takže - Sendulinej námitce se vyhovuje, má stříbrnej, a já slibuju na čestný žabí, že před osmou už NIKDY!
23.11.2016 | 21:22    Sendy

Vznáším námitku, žabáku. Já druhou část četla, takže mi náleží toliko stříbrňák. 
 
Díky Jiřímu a gratulace všem. Pašák
23.11.2016 | 20:20    LitWeb

Tak a kvízovka je uzavřena, záhada odhalena a totožnost hledané osobnosti známa.
 
Ano, byl to skutečně

Charles Pierre Baudelaire
 
(9. dubna 1821 Paříž – 31. srpna 1867 Paříž)
- francouzský básník a překladatel, první z řady tzv. prokletých básníků.
 
Tohohle Berana jste trefili všichni.
Pro Sendy, která skórovala minutu před uzavřením 1.kola, to byla rána za zlatku.
 
Ostatní střelci, co jich tu bylo,
(Tessa, mirkah,Dota Slunská, Špáďa, básněnka, hanele m a Shimmir)
si odnášejí jeden stříbrný.
 
Autorem povídky byl JC senior.
 
A teď už můžete vrátit rozečtené Květy zla zpátkydo knihovny, vyvětrat z obýváku pach Mršiny a začít se těšit na tu poslední letošní kvízovku.
 
Já se budu těšit s váma...
 
 
22.11.2016 | 15:56    Shimmir

Byl to Charles Pierre Baudelaire, francouzský básník, jeden z tzv. prokletých básníků, kritik, esejista a překladatel. Vedl bohémský život, užíval drogy...Na konci života ochrnul na polovinu těla. Báseň Mrcha je ze sbítky Květy Zla. (mím)
Narozen: 9. 4. 1821 , Paříž, Francie.
Zemřel: 31. 8. 1867  ve věku 46 let,  Paříž, Francie  †
Znamení: beran.
 
21.11.2016 | 21:17    hanele m

no.. a já už málem tipovala našeho KK, ale ne, fakt už ne - včil říkám Charles Baudelaire  Pohoda
21.11.2016 | 20:58    básněnka

Charles Baudelaire...
21.11.2016 | 20:53    Špáďa

Otevřel jsem až dnes a po prvním kole bych neuhádl a nevím ani dnes, takže od boku:
Charles Pierre Baudelaire?
21.11.2016 | 20:30    Dota Slunská

indicií na Baudelaira je tu dost, tak jestli to nebude on, tak se jdu oběsit s puškou do rybníka :)
21.11.2016 | 20:15    mirkah

Možná Baudelaire...
21.11.2016 | 20:07    Tessa

Půjdu-li po čichu, pak mršina přivádí mě k Charlesi Baudelairovi.
21.11.2016 | 19:59    Sendy

Baudelaire Charles. Snad. Ta mršina...