Naši starší bratři I/3 - Fenix
Pavel D. F.  15.5.2024 | 11:00
Krátká exkurze do útrob lodi Fenix.
3. Fenix
 
Dittmannová vstoupila do kajuty, dveře se zavřely a ona položila kufřík na stolek a prohlížela si vybavení. Kajuta byla zařízena citlivě a někdo si dokonce dal práci s obrázky na stěnách. Velké lůžko, malý stolek s počítačem, křeslo, skříň na šaty, dvě skříňky na osobní věci, vedle dveří sprchový kout a naproti záchod.
 
Byla spokojená. Na této lodi byla dokonce pracovna kapitána vedle můstku, takže v kajutě bude trávit jen minimální čas. Vybalila věci z kufříku, uložila si je do skříněk, kufřík dala do skříně na šaty, kde již visela náhradní uniforma a pracovní kombinéza. Bude muset pochválit stevarda, jsou to jen drobnosti, ale člověka to potěší.
 
Ještě jednou se ohlédla a vyšla na chodbu. Výtah stál ještě ve stanici, takže se po stisknutí tlačítka hned otevřel, Dittmannová vstoupila a stiskla tlačítko prvního patra.
 
Na můstku nikdo nebyl, oba přední panely u křesel prvního a druhého důstojníka byly vypnuté a na velitelské konzole u prostředního křesla běžel automatický režim.
 
Usedla do křesla, aktivovala ruční ovládání a zvolila komplexní test. Sloupec jednotlivých parametrů běžel po obrazovce a u každého řádku se objevovalo zelené „OK“, tak to má být. Když test doběhl bez hlášení jediné chyby, převedla panel opět do automatického režimu a vydala se do pracovny.
 
Pracovna byla negativní obraz můstku na druhé straně chodby. V půlkruhu vzadu byl velký stůl s počítačem a pohodlným křeslem, vepředu u dveří stál menší stůl se čtyřmi židlemi. Dittmannová prošla kolem a usedla do svého křesla. Uvedla do chodu počítač a otevřela složku s parametry lodi.
 
Fenix byla loď diskového tvaru, připomínala létající talíř, dojem kazily pouze manévrovací křidélka a raketový motor na zádi. Měla celkem jedenáct palub, největší byla šestá paluba uprostřed disku, kde byly soustředěny agregáty reaktoru a kondenzátor warpu. Nahoru nad strojovnou se nacházely společné prostory na páté palubě a pak dvě paluby s kajutami posádky. Posádka sestávala pouze z patnácti členů, dřívější rozlišování na obsluhu lodi a vědecké specialisty zde nemělo smysl, tak malý kolektiv musí držet pohromadě.
 
Na druhé palubě byly systémy podpory života, první paluba byl pouze můstek a pracovna kapitána. Paluba s číslem sedm byla vyhrazena vědeckým laboratořím a nacházela se zde také ošetřovna. Nižší paluby představovaly sklady, pouze ta úplně poslední jedenáctá byla celá obsazená generátorem gravitačního motoru.
 
Gravitační pohon byla úplně nová technologie, která se zatím zkoušela pouze na testovacích lodích. Sloužila k manévrování lodi v gravitačním poli planety. Fenix byla první hvězdná loď uzpůsobená k přistání na planetě s atmosférou. Malý aerodynamický disk se snášel atmosférou za podpory gravitačního motoru a při startu z povrchu gravitační pohon dokázal udělit lodi dostatečnou rychlost pro přechod na standardní orbitu.
 
Fenix měl tedy celkem tři způsoby pohonu: standardní rakety, warp a gravitační motory. Při použití cestování meziprostorem šlo o velmi efektivní spojení.
 
Dittmannová přemýšlela o svých dosavadních zkušenostech. Praxe na Semper, první důstojník na Šarze, kapitán na Toledu, nyní nastoupila jako kapitán na loď Fenix. Vcelku uspokojivá kariéra, lepší loď než Fenix neexistovala.
 
Z úvah ji vyrušilo zazvonění bzučáku. Dittmannová vyzvala návštěvníka, aby vstoupil. Na prahu kajuty stála černovlasá žena v nejlepších letech. Dittmannová si všimla, že černé vlasy již prokvétají stříbrem.
 
Žena se usmívala, uklonila se a pak řekla: „Lodní lékař Habrovská se hlásí do služby, kapitáne.“
„Pohov, doktorko, pojďte se posadit a vyprávějte. Lodní lékař? Když jsme se posledně viděly, byla jste psycholožka, nová kvalifikace?“
„Ano, kapitáne. Doplnila jsem si vzdělání, protože jsem už nechtěla sloužit pod takovými experty, jako byl doktor Solomon. Nyní zvládám vše potřebné od nemocí těla až po nemoci duše. A teď se to hodí, Fenix má jen jedno místo na ošetřovně.“
 
„Jsem ráda, že vás tu vidím, doktorko. Staré časy a nová loď, nějak se nám to zvláštně snoubí, nemyslíte?“
„Všechno se mění, jen sám Bůh je bez proměny. Zdraví vás kapitán Dolák. Nerad mě ze Šargy pouštěl, ale když se doslechl, že mám sloužit s vámi, jen se usmál a požehnal mi.“
„Byla to tehdy zvláštní cesta. Co nyní? Šarga ještě stále objevuje nové světy?“
 
„Objevuje a katalogizuje, je tam teď spousta expertů, přou se o kdejaký nesmysl, hotový blázinec. ISF udělala dobře, že se zaměřila na menší lodi. Prý budeme dokonce přistávat na povrchu planety s celou lodí.“
„To je pravda, Fenix je zvláštní loď, všechno tu bude tak nějak poprvé. Musela jsem se znovu učit celé dlouhé ovládací protokoly. Nepochybuji o tom, že společně zažijeme spoustu zajímavých chvil.“