Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Moje havlbrodské radosrsti
Odešla jsem do sálu, kde měl začít odpolední program Literární Vysočiny. Vybrala jsem si stůl až vzadu, na stupínku, abych měla fotopřehled. A sotva jsem se rozhodla usadit na místě, přišla milá dívka s dlouhými plavými vlasy. Pár vět pozdravení. Všechno bylo v tu chvíli jasné! Dota Slunská. Viděly jsme se snad jen jednou, dvakrát, na srazech Literu, ale přitom se okamžitě poznaly. Věřím, že i Dotě bylo příjemno ze setkání.

Svěřila jsem se, jak je zajímavé pozorovat zdejší účastníky. A že cítím, že mi připadají známí, i když známí vlastně vůbec nemusí být. Nejlepší je, zeptat se. Oslovily jsme naši adeptku Vorony. A co byste řekli? Ano. Byla to Vorona.

Odpolední program začínal. Nedalo mi zajít se optat ještě onoho mladíka s tmavým obočím, jestli náhodou není… Zasmál se, a řekl, že se pletu, že je Marek Řezanka. Juchúúúú. Další Litwebák. Nu, to asi ten novej internetovej server nebude úplně out.

…bla, bla, bla…vyhlášení výsledků literární soutěže. (..taky jsem si odnesla ocenění, a to mi přišlo docela prima)

Avšak pořád chyběl vítěz v kategorii Poezie. Schylovalo se k vrcholu. Na prvním místě stanula……………Hanka V.!!! Hurá! Hurá! Hurá! Víte totiž, kdo je Hana V.? Jasně, víte: Dota…Dota Slunská. A já jen urputně blahopřeji.

Propuklo fotografování oceněných…a čas na další téma.

Maratón čtení. Prima setkání nejen s lidmi, ale hlavně se slovy. Zajímalo mne, jak se to stane, že se čte na jevišti, nebo jen tak u stolu, kde leží autorská sbírka. A bezva. Slyšela jsem Voronu, Marka Řezanku, ale také mé rozmilé přátele z Literu. Mbonitku a Jardu Odehnala, co ho znám jen ze společného slabikového prostoru ve sborníku Stavitelé chrámu poezie.

Nezklamali mne, kolegové z Literu. Uměli!!! A já byla hrdá, že Jardův a Jitčin web je i můj. Ostatně dostala jsem prvotinu Mbonity dárkem. Svou sbírku pošlu do Chrudimi na oplátku. I taková byla Literární Vysočina, místo srdečného setkání.

Další vystoupení na pódiu patřilo Janě Jiráskové. Kytara páně Freie…pro mne super. A čtení JJ silně oslovilo. Přistihla jsem se, že vypouštím vnější zvuky, vnější obrazy, vnější podněty. J+F mne zhurta pohltili. Bravo!!! Jejich projekt hodnotím lépe než bluesové čtení pana Kříže a Krchovského.

Konečně měl přijít před momentem zmiňovaný vrchol odpoledne - J. H. Krchovský. A tady si neodpustím několik vět. Krchovský, to je pro mne vždy jedna báseň!!! Nuž, ale báseň, kterou si čtu ve své intimitě. Nepřekonatelná paráda!!! Za to dám po krchovsku hlavu na špalek. Ale stejně tak můžu o páně Krchovském na LV referovat i takto: skvělý rétor, dikce, tempo, rytmus, úžas ze čtení. Byl perfektní. Jenže pointy a radost z veršů mi při hlasitém čtení jaksi unikaly. Ale nikoliv pro přednes JHK. Ten byl bezvadný. Bude to asi stylem textů. Jeho kousky se nikdy netáhnou na kilometry. A lidi, kteří si je čtou, nachází ve verších nepopsatelné potěšení pro pointu, která se zřejmě lépe vnímá čtená. Alespoň u mne to tak bude. Ale třeba jen lépe cítím očima, a ušima už trochu méně.

Leč, všechno bylo moc, moc, moc krásně „krchovský“! Dík.

Odnesla jsem si živý zážitek. Hodně bych si přála příští rok 2012 užít si na Literární Vysočině také sklizeň bohatou na litwebácké červencové žně…

A kdyby ne litwebácké, což abychom zkusili svůj neohrožený LW literární projekt. Ozvěte se. Vy, kteří jste spřízněni chutí literárně žít a vymýšlet. Projekt společného čtení, ve společném hledání tématu, schématu, tvaru. Obsahu i formy. Nuž a proč ne?

Je-li prostor a je-li čas. A téma je jen na nás?

Zdravím…bylo mi fajn na Literární Vysočině
Léta Páně 2011, dne 18.7. věnováno autorem mirkah
Share
  
22.7.2011 | 19:56    mirkah

Díky Terezo, ano, Tvé poznámky jsou k věci, máš pravdu. Příště vymažu přebytečné vykřičníky:??
22.7.2011 | 17:26    terezahol

děkuji za živé zprsotředkování, které je spontánní, jako by vzniklo z poznámek na ubrousky přímo během dění a pak se necenzurovaně dostalo na můj monitor.
Za mne by v textu mohlo být méně vykřičníků, myslím, že jednoslovné zvolací věty, jazykové prostředky, které jsi zvolila, a celkové vyznění reportáže samy o sobě dostatečně vypovídají o nadšení, překvapeních, pocitech, apod.

Sama jsem byla na čtení jen jednou a dávno a už si moc nepamatuji, tak jsem na podobnou akci v budoucnu zvědavá, jak se poperu s tím, pokud slyším text jen jednou a nemohu se vracet a přemýšlet je třeba hned v daném okamžiku. Ale v Rusku jsem okusila poezii s kytarou, a to mi sedlo hodně
21.7.2011 | 0:37    Špáďa

Dík za bezva počtení. Byť styl Tvého psaní je poněkud zvláštní, účinek vyvolal více než stoprocentní. (Jako bych na LV chvíli byl.)

Ještě k odstavci o JHK: Hned po prvním autorském čtení, které jsem slyšel (Liter, jaro 2009) jsem si začal uvědomovat, jak diametrální rozdíl je (aspoň u mne) ve vnímání čteného a mluveného (živě recitovaného) poetického textu. (Obsah/zaměření díla, řazení děl, délka, styl, divák-posluchač, a spoustu dalších faktorů nutno zvážit, co je vhodné dát do výběru ke čtení autorskému, a co ponechat jen a jen do knížky či na server.)
19.7.2011 | 15:09    mirkah

Táááák, už je všechno opraveno. Dík Indigo.
19.7.2011 | 6:46    Marek

"Ten novej internetovém server" - jak má být toto správně? "Novej internetovej server"?
19.7.2011 | 6:43    Marek

Mirko, krásná reportáž, úplně jiná, než ta má, moc se mi líbí - tedy až na toho Radka před mým příjmením :-)))
18.7.2011 | 22:45    Doremifa

...bězvadně zprostředkovaný zážitek!
Děkuju a oceněným blahopřeju.
18.7.2011 | 21:43    Indigo

Ne, to není neobezřetná mejlka, pokud mám na mysli další čtivou reportáž do počtu.Nebo snad ano?
18.7.2011 | 20:27    mirkah

Do počtu, doufám, že ne? Ale to asi je jen neobezřetná mýlka.
Promiň mi mou úvahu.
18.7.2011 | 19:28    Indigo

Á, další do počtu.:). Výborně.