Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Neposlušný zajíc /jedná se o text převzaný z časopisu Naší mládeži/
Mladík často na jeteli -
tak to aspoň ptáčci pěli -
s večerem se pásával
a nikdy se nebával.

Matka jenom říkavala,
když ho ješte kojívala,
aby jenom trávy dbal
a jinam se nedával.

Zajíček však nedbal toho
a jetele velmi mnoho
snědl mnohým rolníkům,
který patřil koníkům.

Jednou zase mysle sobě,
že by v této noční době
možno bylo jetele
najísti se vesele,
vyšel si, - však rolník čekal,
aniž by ho v práci lekal:
pif a paf se rozlehlo
a zajíčka nebylo.

Často neposlušné děti
záhubě své v náruč letí.

Bohuš Vrzal.
Léta Páně 2011, dne 28.10. věnováno autorem Wiener
Share
  
|<   01  02  >|
31.10.2011 | 17:12    Wiener

To vieš, som povaha lenivá na ťahanie z Mapy znakov no používam aj alt-ko, najradšej som ak mám všetko rovno pod nosom :)

Zdá sa že sa nás staromilcov zopár nazbiera. Peříčka tu potom budú lietať ako na drápačkách. Niektorí určite pamätáte keď sa v zime stretávali babky a hotovali perie do duchien. Pre mladé nevesty! Veď to bolo bohatstvo.
Mal som tým "zázrakom" plnené vetrovky, neprefúkalo ani za najtuhšej zimy. V takej sa dalo ísť na pivo hoci krížom cez Sibír :)
31.10.2011 | 16:39    Shimmir

Wiener: Tobě a snad i Tess bych mohl připomenout, že lze psát znaky pomocí levého Altu + číslice značící umístění v Ascii tabulce pro dané písmo, najdeš v PC nebo na nettu. Pozor, různá písma se mohou lišit umístěním jistých znaků.~!
31.10.2011 | 16:23    Shimmir

Wiener: Občas neškodí si přečíst i něco od našich vzdálených předků i když se občas podivíme tehdejším vyjadřovacím zvyklostem...Moudrá poučení se snažím zařazovat i do svých veršohrátek s různým úspěchem...
Kategorie "cizí peř" je prima nápad, i já znám pár věcí od autorů nepříliš známých, které by možná někoho potěšili, pobavili či inspiroval. A např. ve čtvrtém díle knihy o Jirkovi Sovákovi, který už byl psán posmrtně podle vyprávění jeho ženy Aničky Slávce Kopecké, která si vše nahrávala a pak zpracovala a vydala ve svém nakladatelství, je neznámá báseň o pravdě, která se našla v pozůstalosti a autor není znám. Třeba by někdo někde narazil na jeho jméno...Mohl bych ji sem naťukat, opsal jsem si ji...*)
30.10.2011 | 19:47    Tessa

Chápu, já mám tentýž problém se "stříškou" nad o....~!
30.10.2011 | 18:52    Wiener

Rovnako som si pomyslel že tie staršie veci môžu byť užitočné aj pri chápaní vývoja českého jazyka. Ako ho používali ludia tej doby. Niečo zase vyberiem, resp skúsim prehnať cez ocr skenera, nechce sa mi to prepisovať ručne. Prepisujem a čumím kde je r s mekčeňom, u s guličkou ktorú ani nemám na klávesnici... :)
30.10.2011 | 11:00    Sisinka

:-))))))))))))
30.10.2011 | 9:22    Tessa

Ještě k básni - obávám se , že veršotepec Vrzal k rolnictví příliš nepřičichl, neboť i dneska platí: Nakrm koníka jetelem a dostaneš balón~!
30.10.2011 | 9:18    Tessa

Po nás možno neostane ani toľko, disky sa vymažú, dvd rozpadnú....

To máš naprostou pravdu. A navíc - bude-li člověk chtít něco "dostat" z disku,CD, DVD a já nevím jakých ještě budoucích médií, bude potřebovat příslušnou technologii, která ovšem zastarává kosmickou rychlostí, takže nezbude,než přepisovat a přenášet a přepisovat a přenášet. K tomu, aby se člověk dozvěděl něco z knihy (jedno jak staré) stačí prostě, aby uměl číst....
Jo, mě vykopávky, jak ty říkáš, baví. Občas se pousměju nad jazykovými "vychytávkámi" té doby, ale svým způsobem mě to obohacuje
29.10.2011 | 21:28    Wiener

Tessa, ideme na vykopávky? Priznám sa dobrovolne, že rád si ich občas čítam. A kedže platí podla seba súdim teba - uvidel som ako nejaká Sybila čo za záslužný čin urobím :)
Na vlne dobovej tlače sa niekedy snažím preniesť do myšlienok našich predkov (či predchodcov), čo ich viedlo k rozhodnutiam, ako vnímali svet okolo seba, ich vízie :-) Písané slovo a obraz k nemu povedzme ilustrácia - možnosti "časovej levitácie". Po nás možno neostane ani toľko, disky sa vymažú, dvd rozpadnú....
29.10.2011 | 19:26    Tessa

Přiznávám, kategorie "cizí peří" mne pobavila a první příspěvek v ní jakbysmet.
Přimlouvám se, abys tam čas od času přihodil nějaký takový "artefakt" pro pobavení i poučení ctěného l.w. publika....
29.10.2011 | 18:33    Wiener

Dík Lucka za dobrý spôsob ako to zlegalizovať. Dokonca bez straty kytičky, či presnejšie peříčka? :)

Shpaadyia, že ty sa bojíš že sa budeš musieť učiť tie básničky naspamäť!
No nič, vyskúšalo sa, vnucovať nechcem, meniť ťažiská určite nebudem, ešte mi spadne na hlavu nejaký Newton :)
Ak by niekto náhodou, povedzme pre študijné ciele, stačí správa.
29.10.2011 | 13:16    Špáďa

Tak jsem díky své nepozornosti zkritizoval zřejmě spoluzakladatele sboru hasičů ve Voticích, učitele radovesického a také autora dramatického žertu v 1 jednání, Ve prospěch Matice  (http://books.google.com/books/about/Ve_prosp%C4%9Bch_Matice.html?id=V7IYHAAACAAJ). Na základě toho bych tipoval rok 1881, ale bez gůglení bych střílel hůř jak Indigo.

Zařazovat přes 120 let staré dílo do kategorie recenzí je asi nesmysl; teď vidím novou kategorii cizí peří, do níž bylo dílo přesunuto. Předpokládám, že bude využívána jen velice zřídka. Těžiště LW je jinde.
29.10.2011 | 11:04    Cinda

K názvu jsem dopsala poznámku že se jedná o převzané dílo a odkud, aby to nebylo zavádějící před pročtením komentů.
29.10.2011 | 8:32    Wiener

Jardo, nevedel som kam to vložiť aby to bolo na očiach a mohol si to prečítať aj niečo k tomu povedať ktokoľvek, koho zaujíma detská báseň. Keď do diskusií skoro nikto nechodí... :-(
No nič, napraviť sa to nedá, vzdávam sa pochybnej aktivity.
Iba uvediem že je to zo zviazaného časopisu
Naší mládeži

1879 - 80

Časopis pro mládež dospelejší

redaktor

Jos. Vlastimil Krátký

učitel v Sušici

ročník VI


Je v nej veľa básní a poviedok, dnes už neznámych autorov.... a ďalšie dobové "písmenká", obvykle poučného charakteru ako to asi bolo zvykom v tom čase. Kúpil som si ju pre romantickú rytinu na titulnej strane: Komenský (podla Hollara) a jeho poslucháči :-)
No nič, ospravedlňujem sa... a mizím
29.10.2011 | 1:29    Indigo

1911
|<   01  02  >|