Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Retrolednice
Moje ošklivá stará lednička je živá bytost s něžnou duší, já ji miluju a povím vám, jak se to stalo. Měla jsem velkou a moderní, dokonce tak velkou, že se mi do patra, které obýváme, nevešla. Musela stát na verandě. A to byla otrava. Už jednou jsem někde napsala, že nákupy jsem nosila rovnou nahoru do kuchyně, co se do večera nesnědlo, putovalo do verandy, do lednice. Co jsme uložit zapomněli, to se v kuchyni do rána zkazilo, a co jsme uložili, to jsme zapomněli, že v lednici máme, a zkazilo se to taky. Vysvobodila mě po několika letech náhlá porucha.
Proviant jsme odstěhovali na balkon, byl chladný březen, a rozhodli se, že povoláme nazítří opraváře. Druhý den jsem se kolegovi z práce svěřila, co nás potkalo, a že ta oprava se nám teď moc nehodí, doplatek školného na druhé pololetí, vždycky se něco najde, a on nabídl svoji starou, léta stojící v garáži, že je moje, než to pořešíme, a pak ať ji třeba vyhodím.
Netrpím falešnou pýchou a za nabídku jsem byla vděčná. Druhý den stála lednička před barákem. Už na první pohled bylo vidět, že něco pamatuje. Ale já jí změřila pohledem, zjistila jsem, že je o hodně menší, než naše původní a tudíž by se mohla vejít nahoru do jídelny, a rozhodla jsem se, že ji fakt chci.
Kurka byl ovšem jiného názoru. Řekl, že tenhle krám mu do baráku nesmí a zítra objednává opraváře. Praštil vztekle dveřmi, sebral čokla a odfrčel na noční. Bylo mi těžko na duši. Téměř celý půlden jsem se opájela vidinou neskutečného luxusu. Ošklivé, staré ledničky stojící v kuchyni na dosah mojí ruky. Nemám ve zvyku se vzdávat.
Doma bylo jenom jedno dítě, prostřední synek. Nevím už, jak jsem ho přesvědčila ke spolupráci. Čapli jsme ledničku a mířili ke schodišti. Jak byla malá, tak byla těžká. Už na pátém schodu jsme pochopili, že je to nad naše síly. Jenomže vzdát už to nešlo. Ledničku na schodišti neodstavíte na někdy příště, jelikož by z těch schodů spadla. Navíc já táhla nahoře, pod ledničkou byl uvězněný synek a evidentně mu docházely síly. Přikovaní k tomu krámu jsme nemohli ani jeden pro telefon, abychom povolali Kurku na pomoc. Museli jsme si poradit sami.
Přiznala jsem se svému chlapečkovi k několika stovkám urytým pod kobercem na horší časy a dvě z nich mu slíbila, když ten krám se mnou vytáhne nahoru. Mělo to zázračný účinek. Vjel do něj nový elán, nadechl se, a pomohl mi dokončit akci.
Chvilka napětí, jestli bude fungovat, jelikož jsme s ní několikrát ošklivě bouchli, a potřásali jsme si rukama, jelikož jsme byli dost dobrý. Vyplatila jsem synka, on se zdálky zadíval na ledničku a se svým obvyklým suchým humorem ji zhodnotil:
„No mamko, je taková retro.“
Nechtěla jsem vědět, jak je stará, ani vidět, že je fakt ošklivá, to spravilo pár magnetů, mě stačilo ke štěstí, že stála v kuchyni, fungovala, a já už nemusela skrz balíček šunky běhat po schodech stokrát za den.
A když mi Kurka druhý den přečetl ze dvířek, že je značky Minsk, a z motoru, že je vyrobená v roce osmdesát čtyři v minulém století, začala jsem ji milovat. Ani skutečnost, že její motor řve víc jak sousedova cirkulárka, naši lásku nemůže narušit.
Občas mě Kurka upozorní, že je čas střádat na novou, jelikož tahle hrozně žere, a já zesmutním. Tolik ji mám ráda. Ale naštěstí nám do toho vždycky něco přijde. Odejité brzdové destičky do auta, doplatek za elektřinu, nebo jiná živelná katastrofa. Takže já a lednička se milujeme dál.
Tohle všechno mi proběhlo hlavou, když mi dnes nejstarší synek poslal textovku z práce:
„Mami, v noci mě štvala ta lednička, tak jsem ji vytáhl ze zásuvky, ale už jsem ji ráno zapomněl zapnout…“
Chlapec přespává v obýváku, co je propojený s jídelnou a kuchyňkou a řev mé ledničky mu nedovolil usnout. Sama v práci jsem tu informaci za chvíli pustila z hlavy a ani ji nezavolala domů mladším dětem. Byla to chyba, jak se k večeru ukázalo.
Přitáhla jsem domů, ani jsem to nebrala kolem Alberta, jelikož den předtím jsem dělala větší nákup, a doma uviděla apokalypsu.
Prostřední se jednou rukou ládoval utopenci a druhou míchal na pánvi směs ze dvou kil vepřové kýty, hlívy ústřičné a kdoví, z čeho ještě, co jsem včera zakoupila. Berunka dělala v toustovači hromady toustů ze šunky a slaniny a sýra, co bylo doma aspoň na týden. Když mě uslyšeli, zvedli ke mně hlavy a jeden z nich řekl:
„Mamko, představ si, nejde lednička, táta objednal na zítra opraváře, ale my to teď všechno JÍME, aby se nám to nezkazilo.“
Jak to mám říct slušně? Vrazila jsem šňůru od lednice do zásuvky a zhodnotila tu spoušť. Nákup za několik stovek byl v prdeli.
Léta Páně 2013, dne 31.7. věnováno autorem Olunkas
Share
  
8.8.2013 | 20:48    Olunkas

díky vám za čtení
Janewe, my nějak ani nejsem skromní programově, my máme furt tak napjatý rozpočet, a když je nejnapjatější, tak odcházejí spotřebiče a odcházejí hromadně...Jinak ale nejsme takoví klasičtí zdobiči domácnosti, my jsme spíš uživatelé, krámy pro nás nejsou důležité a všechno řešíme, až když se to rozpadne, sedačka, pračka, sekačka...a tak. Tuhle jsem si uvědomila, že už máme doma všechno nějak vyšlý z aktuální módy. Proto mě překvapuje, že u nás poslední dobou bydlí čím dál víc lidí. A vlastně to byl vzkaz i pro Sendy. Naši ledničku miluju protože funguje a nijak o sobě nedává vědět. Ťuk ťuk na dřevo.
A pro Hypnose. Můj muž miluje ledničku ještě víc než já, neustále si ji prohlíží a hlavně zevnitř.
8.8.2013 | 17:53    Hypnos

Smích také se často miluji se svou ledničkou, je to nezničitelný vztah, tolik let a přesto mi má každý den co nabídnout
4.8.2013 | 8:29    Sendy

Náhodou, máme lednici skoro dvacet let. Párkrát měla namále a žere víc jak všechna ostatní elektronika v bytě, ale nedám na ní dopustit, takže tě chápu.
Ovšem Kurková... odejité destičky??? S tvou slovní zásobou? Kušuj! Smích
3.8.2013 | 14:17    j@newe

pekne, libi se mi krome zpracovani tvoje skromnost v technickem vybaveni domacnosti :-)
1.8.2013 | 16:08    Olunkas

díky vám za čtení, Marto, bohudík, ale občas i bohoužel mé fejetony fikce nejsou. A ten nadhled, ten mívám až když se z toho všeho vyspím. Uvařím si kafe, zalezu si sama do sklepa, tam si zapálím, a všem, kdo mě přes den naštvali, to pěkně od plic vytmavím. Po druhé kávě už můžu rodině na oči, aniž bych měla chuť je všechny oddělat, a když se ještě dobře vyspím, je z toho fejetonÚsměv
1.8.2013 | 11:15    Zaky

Smíchpríma čtení a jak psala Marta, nutí mě to říkat si, jéé to je jako u nás..
P.S. naší měli ledničku značky Minsk Hurááá
1.8.2013 | 9:48    marta

oceňujem s akou ľahkosťou rozprávača to všetko zo seba dostaneš a je mi jedno
koľko je fikcie a koľko reálna
dobre sa to číta
 
vieš, na tých tvojich fejtónoch je asi príma to, že človek si často hmkne popod nos: ha, presne ako ja..presne ako u nás..
ale nedokáže to takto parádne podať..s ohromným citom pre pestrofarebné detaily
 
teším na ďalší fejtónik
:)
1.8.2013 | 7:36    midi

Šmankote, to je dobrý :-) Na konci jsem se zasmál. Fakt dobrý.
 
Trochu odskočím, ale mě je taky moc smutno, že starý věci byly téměř nezničitelný, zatímco nový jsou udělaný (schválně) tak, aby žily v lepším případě maximálně 14 dnů po záruce a pak šup šup, do obchodu pro nový... Moje tchyně má automatickou pračku Philco a ještě furt pere a je to přitom starší kus než tvůj milovanej Minsk.
1.8.2013 | 0:23    Olunkas

díky a dobrou...
jenom nevím, jak usnu já, ještě jsem nevychladla
1.8.2013 | 0:19    Cinda

jo, pěkně jsi to opravila :-D
rodina patrně zklamaně protáhla, když zjistila, že funguje a tudíž to s Minskem bude patrně na věčné časy a nikdy jinak.
dobrý počtení před spaním jsi mi dneska připravila.