Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Supervulkán
Původní text je po úpravách již staršího data, vzpomněla jsem si na něj při zveřejnění  zprávy o extrémním teple z masivního supervulkánu pod Yellowstonským parkem minulý týden:
http://magazin.aktualne.cz/zkaza-jmenem-yellowstone-supervulkan-tavi-silnice/r~fa12adec0c1111e4973a0025900fea04/
 

Přátelím se s fantastickým člověkem. Říkám mu Náčelník. Je rozhodný, silný jako medvěd a poslouchá rád rap. Když zrovna nic nedělá, což nebývá skoro nikdy, bezvadně se bavíme. Řídíme se heslem: Je krásné se smát. Všechna naše dobrodružství jsou senzační až k neuvěření. I když se odehrávají pouze ve virtualitě. Ale to již jsme se dávno shodli: Stejně jako pravda ve skutečnosti s největší pravděpodobností neexistuje, tak i vše podstatné se odehrává v našich myslích. Je mi to trochu líto, ale víc ne, rozhodla jsem se být šťastná. 

Ten nápad jsem vlastně dostala při sledování filmu AtLantis. Promítala jsem si jej zrychleně, byl v původním znění snad již v dávno zaniklém jazyce. Obrazy ponuré, zápletka hrozivá, o vybuchlé sopce, zničené civilizaci. Zůstalo po ní jen pár střepin a několik hliněných zvířátek. Plakala jsem, i když se to přihodilo již tak dávno.

Lidé na katastrofy minulosti nemyslí. Raději nemyslí vůbec na nic. Zato, naučili se věřit ve vlastní dokonalost. Dnes se nemůže přece nic stát. Žijeme ve vyspělé civilizaci!

Po shlédnutí filmu, promítala jsem si ještě chvíli obrazy doutnajících sopek a hledala zmínky o jejich činnosti. Byly nesmírně působivé a znepokojující. Jak to, že o nich tak málo víme, nezajímáme se? Jsou největší hrozbou naší planety! Apokalypsa se může opakovat! Lidstvo je v ohrožení!! 

Chtěla bych alespoň jednou v životě prožít něco velkého. Opravdového. Představa běsnícího pekla je však hrozivá. Přestože také trochu patřím mezi moderní Věřící, tedy že se mi v lůně civilizace nemůže nic stát, rozhodla jsem se pojistit: Smrtící hrozbou pro celou Evropu je jezero Laach. A my se k němu s Náčelníkem vypravíme! Alespoň zjistíme, jaké jsou šance k záchraně. 

ilustrační foto z netu:
http://www.lidovky.cz/foto.aspx?foto1=APE39e4b2_jezero_bmp.jpg
http://procproto.cz/wp-content/uploads/jezero-laach.jpg  


Začali jsme tedy s Náčelníkem připravovat expedici k jezeru Laach. Důkladně a zodpovědně. Na den D-1 bylo objednáno soukromé letadlo. Řídit měl Supper-man, figurka maličkého panáčka u nás doma na odloženém místě na poličce,  prý přiletěl z vesmíru. Jenže ouha, nevěděl si s dálkovým ovládáním letadla rady. A tak se role pilota ujal sám Náčelník. Znamenitě. Jezero Laach jsme bez problémů po několika týdnech našli. 

Leží ve výšce 259 metrů nad mořem a celé je obklopeno prstencem vysokých pahorků. Malebně dokonale zasazené do krajiny. Úctyhodné rozměry, průměr jezera 8 kilometrů! Dává tušit přinejmenším hejna miniaturních plejtváků. Přistáli jsme tedy u Laach See. Byl to fantastický zážitek. Ještě nikdy jsem nestála na břehu jezera, vyplňujícího jícen obrovské, gigantické supersopky! Slunce žhnulo, vzduch se jen tetelil. Dostala jsem žízeň. Nabrala průzračně modrou vodu jezera do dlaní a ochutnala. Byla velmi studená s nezvyklou hořkou příchutí. Naštěstí Náčelník mi galantně nabídnul doušek ze svého Jupíka, je abstinent nealkoholik, a když jsem nápoj způsobně vrátila, Jupíka poté dopil na ex až do dna. Vzápětí jsme začali jezero zkoumat. Můj partner je úžasně bystrý, při vyplachování lahvičky si všimnul, že jezero mírně bublá!! Do té doby na pohled klidná hladina se najednou rozčeřila milióny malinkatých bublinek. Náčelník ihned začal důvtipně vymýšlet praktické využití nepančované, originální vody z jezera. Já však přemítala o nebezpečenství, které sopka představuje. 

Vulkán Laach explodoval naposledy před třinácti tisíci lety. Nebyla to jeho první erupce. Vrstvy ztuhlé lávy dokazují, že k výbuchu gigantické sopky docházelo pravidelně v časovém intervalu deseti až dvanácti tisíc let. Může tedy vybuchnout kdykoliv!?! Bublinky v jezeře dokazují, že žhavé magma se probudilo a dalo do pohybu. Dere se vzhůru a tlačí před sebou plyny, jež prostupují porézní vrstvou horniny. Probublávají vodou nahoru. Proto jezero je plné bublinek. Gigantický vulkán ožil a připravuje se k erupci! Pro střední Evropu by znamenala naprostou zkázu bez života!! Zbyla by jen spálená, otrávená a neobyvatelná poušť.

Ach, to je strašlivá prognóza. Snad se postup magmatu v hlubinách  zastaví a vulkán opět se uloží ke spánku. Ale je dobré spoléhat na víru? Tady každá víra je slabá. Nebo platí jen v omezeném čase. S Náčelníkem jsme se z výletu vrátili poněkud posmutnělí, a omezili od té doby naše virtuální procházky. Můj partner nyní po nocích naplno věnuje se  poslechu rapu. Hudba ho inspiruje, zkouší vymyslet, jak účinně čelit hrozivému vulkánu. Zatímco já se v myšlenkách procházím krajinou s jíly. Ráda bych se naučila modelovat. Drobná a elegantní zvířátka. Tak, jak to lidé uměli již v dávnověku.  Musí po nás přece něco zůstat! Nějaká zpráva. O vyspělé civilizaci a jejím symbolu. A protože ve virtuálním světě, v němž s Náčelníkem žijeme,  pocházím z Kočičí mlhoviny,  proč by nemohla být onou zprávou o naší civilizaci kromě všudypřítomného mobilního telefonu, keramická figurka "Darling Cat"!?! 

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Koho snad o vulkánu zajímá více, je možné dočíst se např. zde:
http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=240%3Anemecky-vulkan&catid=25%3Acislo-3-2012&Itemid=17

a tady jsem našla krátké video přímo z místa jezera Laach:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8bzFFDaLflI
 

 
Léta Páně 2014, dne 21.7. věnováno autorem Helen
Share
  
22.7.2014 | 13:04    Helen

Opomněla jsem poslat avízo na odpověď ke komentáři paní Tessy, takže tímto dodatečně činím... omlouvám se. Hezký den. Úsměv
22.7.2014 | 13:00    Helen

Děkuji, Tesso, za příznivé přijetí textu, mám samozřejmě radost a jsem i překvapená, to určitě... ano, odstavec se Supper-manem je poněkud kostrbatý, má svůj význam jen pro konkrétní osobu, se kterou se škádlíme, ale i tak, není dobře napsán. Mohu-li ještě jednou poprosit pana Jiřího nebo kohokolikv jiného, prosím, aby věta se Supper-manem byla upravena takto:
Řídit měl Supper-man, figurka maličkého panáčka u nás doma na odloženém místě na poličce,  prý přiletěl z vesmíru. 
Mám ještě omylem v části textu popisující vulkám Laach ke konci odstavce omylem dvě "Gg" - správně Gigantický vulkán... a celý tento jeden odstavec měl být původně psán skloněným písmem, kurzívou..
Pokud jde o fotografie, poněvadž jsou převzaté, mohl by nastat problém s autorstvím, musela bych žádat o svolení k jejich použití do mého textu, proto jsem raději vložila odkaz, ten žádným pravidlům zveřejňování neodporuje, jinak samozřejmě, tvá poznámka je na místě...
Ještě jednou děkuji za vlídný komentář, i všem ostatním za přečtení. Váhala jsem, zda text vložit, ale vnímám jeho téma za vcelku naléhavé, i když jen k zamyšlení, proti mocným živlům přírody je člověk bezbranný... možná i proto bychom si měli více považovat života, jeho skutečných hodnot,  být na sebe vlídní... ostatně, moc hezky to formuloval pan Jiří... 
Děkuji, Tesso, děkuji moc. Úsměv
22.7.2014 | 10:05    Tessa

Toto je - dle mého názoru - zatím nejlepší z tvých prozaických textů. Je tu v příjemném poměru namixováno poučení i pobavení, jazykem živým a svižným (snad až na zbytečnou poznámku o Supper manovi). Jediná drobná připomínka, kterou mám - namísto jednoho z odkazů uprostřed textu vložit přímo fotku a ten druhý přidat ke zbývajícím " pod čáru".
21.7.2014 | 21:04    Helen

Moc a moc děkuji za rychlé zveřejnění, jsem potěšena :-)
Mohu-li poprosit, všimla jsem si jedné chybičky, kterou bych ráda napravila. Prosbu o drobnou korekci v textu jsem poslala v Avízu. Bude-li možné, budu ráda za splnění mého přání, předem děkuji Úsměv
Hezký večer :-)
U nás právě bouří živly, blesk stíhá blesk a do toho huromění a silný déšť... 
21.7.2014 | 20:31    JC senior

Vulkány si dělají co chtějí. Jako mnozí necivilizovaní lidé. Je dobé si to uvědomovat pro obnovení pocitu pokory. I takovou "reportáží".