Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
místa
Spíše je to takovej pokus, ale taky možná úplně slepá ulička. 

Představ si, že jdeš bytovkou, ve které jsou téměř všechny dveře otevřené, nebo nejsou vůbec. Kolem tebe pobíhají děti nejrůznějšího věku.  Děláte, že o sobě skoro nevíte, přestože je jim i tobě zřejmé, že na tohle schodiště ani trochu nepatříš. Na to jsi moc hezky oblečená, nemáš ponětí o tom, jaké to je mít hlad, a svoje vlastní rodiče jsi nikdy neviděla souložit. Ani spolu, natož s někým docela cizím. Tvé smysly jsou v pohotovosti. Ve třetím patře ti přímo do ucha výhružně zaštěká pes, kterého se pochopitelně šíleně lekneš. Štěkot je okamžitě přehlušen salvou smíchu. V každém podlaží na tebe dýchne jiná forma smradu a hluku, to asi aby se vzájemně mohly mísit, tak jako všechno tady. Dojdeš až nahoru a zamkneš za sebou jediné dveře, které jdou.

Stojíš v ložnici dcery nejbohatšího chlapa ve městě a zjišťuješ, že maluje stejně blbě jako ta tvoje, taky smrká do kapesníčků z krabičky a pravděpodobně je až po uši zamilovaná. Jen není jisté jestli víc do Kluse, nebo spíš do Dyka. Líbí se ti v hale a v pokoji pro hosty, protože tam visí většina obrazů, které jsi zahlídla v galerii a nechtěla uvěřit tomu, že by si toho nádherného a obrovského Kulhánka někdy někdo mohl koupit. Vždycky když ho nahradil nějaký nový, myslela sis, že jen odcestoval do jiného města, nebo galerie. Saháš na věšák pro bundu, kterou ti tu celou dobu hlídal nějaký chlápek od Zoubka.

Jo tak tohle je blázinec a přitom většina těch oficiálních cvoků vypadá mnohem normálněji, než někteří lidé, které znáš z práce, nebo jsi je potkala cestou sem. Jediné, co tě zaujme je ten nepřehlédnutelně obtěžující klid. I ručičky na tvých hodinkách zvolňují tempo, každý svůj pohyb jako by tady musely nejprve přesně zvážit. Přemýšlíš, jak nejjednodušeji vyjádřit čas v kilogramech a přitom tu nemuset zůstat.

Kolem tvé hlavy líně proletuje skutečný sníh, i když se velmi podobá tomu vánočnímu z reklam. Padá úplně stejně klidně a samozřejmě jako by snad ani netušil, že z nebe na zem. Před tebou se otevírají ohromná ocelová vrata. Uvnitř je o něco málo tepleji než venku, bezvětří je však totožné. Vedou tě po schodištích až ke stropu, odkud máš dokonalý výhled na celý ten obrovský vnitřní prostor vytesaný do skály, dutinu, o jejíž velikosti nemůže mít nikdo z venku ani nejmenší tušení. Dojdeš k úzkému, ostře šikmému tunelu, kterým cestuješ čtyřicet minut vzhůru. Podruhé přestupuješ, ale tentokrát už do vertikálního výtahu. Trochu tě mate, protože bys tu čekala cokoliv, ale tak klasický kus paneláku ani náhodou. Vystupuješ, abys mohla pokořit ještě několik desítek schodů. Bereš za kliku a za sebou slyšíš hlas tvého průvodce „Vítej v Je…“ Jakmile však dveře pootevřeš, tak se do nich něco nesmírnou silou opře. Snažíš se je udržet, což vyústí jen v jejich prudký náraz na vnější stěnu a tvé vytažení ven z bezpečí. Prohrálas, i když byla tvá snaha poctivě obouruční. Ty, vánoční iluze i konec věty je pohlcen bílou tmou. Podvědomě se shrbíš, protože vítr.  
 
Léta Páně 2015, dne 24.7. věnováno autorem Kendy
Share
  
31.7.2015 | 13:47    Tessa

Kendy, nehledala jsem poselství, jen jsem shrnula řetězec asociací, který mi při čtení naskočil...
30.7.2015 | 16:26    Kendy

Tessa: No já jen zkoušel vykreslit jeden obrázek, střípek té atmosféry a pak jsem hned skočil na další naprosto odlišný. Žádné poselství ani hlubší v tom není nutné hledat. :-)
 
Sendy: Já do šuplíku taky pořád něco strkám. Vlastně v něm končí většina toho, co mě kdy napadne, ale sem tam se přihodí, že mi něco nedá pokoj a pořád se to vrací. Některé nápady jsou doslova otravné a ty asi chtějí do světa.   
 
Básněnka: Já nic nehledám, jen mě ještě baví tomu světu kolem trochu přihlížet. 
30.7.2015 | 16:05    básněnka

místa jsou uličky s hnízdy
sny s uzly na konci kapesníků
a kukačky v kapesním vydání hledačů štěstí
 
 
 
 
30.7.2015 | 10:58    Tessa

Pro mě taky snová záležitost...ale spíš taková jako bilanční. Pohled na život, pohled z jiného jakoby defitivního úhlu...a jeho pochopení? Asi ne. Zatím.
28.7.2015 | 20:42    Sendy

Zajímavý - Při druhém čtení mě mrzelo, že každý z těch střípků nemá vlastní příběh. Ať autor chce nebo nechce, nálada čtenáře často hraje obrovskou roli.
S tím šuplíkem - Jo, někdy je to ku prospěchu věci, nechat věci odležet. Nesmí se to přehnat. Já to mám tak, že po sobě vlastně v jednom kuse přepisuju, protože nic není podle mých představ. A těch výstupů pak mám žalostně málo... Takže všeho s mírou. Někdy jsou spontánní počiny ty nejlepší.
28.7.2015 | 9:34    Kendy

Není každý den posvícení... 
27.7.2015 | 14:59    Hesiona

Asi se snažím hledat něco, co tam není... nějakou souvislost mezi jednotlivými částmi.
26.7.2015 | 11:59    Kendy

A přitom jde o koláž poskládanou ze skutečných míst a reálných vzpomínek … Občas by asi neškodilo, kdybych to co napíšu, nechal ležet alespoň přes noc v šuplíku a ráno se na to podíval znovu a trochu kritičtěji. :-)
  
25.7.2015 | 20:09    Sendy

Taky mívám zvláštní sny. Mám hledat poselství Protože jestli tam je, tak mi při prvním čtení zůstalo ukryto. Čímž nechci říct, že je všechno špatně. Já mám tyhle "snové" kousky docela ráda.