Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Vítejte v Řecku
Vítejte v Řecku. Slogan, kterým oslovuji každou novou skupinu turistů jako delegátka cestovní kanceláře. Tato práce a zvláště tady, v Řecku, byla mým snem. Sny se ale většinou neplní lehce a k jejich realizaci je třeba překonat mnohá úskalí. Mě to nejtěžší pronásledovalo již od dětství.
 
Dlouho mně to nevadilo. Špatně jsem totiž vyslovovala hlásku „ř“. Hendikep, s nímž jsem se vyrovnala a naučila se mu vyhýbat. Dokonce ani skutečnost, že jsem vlivem extravagantního kmotra křtěná jako „Drahoměř“ mně problém nedělala, neboť jsem pro všechny byla Drahomíra. Jsou ovšem slova, která se obejít nedají. Třeba zrovna Řecko.
 
Tak se to stalo. S jistými rozpaky, ale s odhodláním jsem stanula přede dveřmi s nápisem Logopedická poradna. Očekávala jsem přísně vyhlíýžející paní v bílém plášti, ale k mému překvapení se objevil mladý pohledný muž v bílém tričku. Bořivoj, logoped, představil se a můžete mi říkat Bořek, dodal. Je to snad zákon schválnosti, že jeho jméno je pro mě nevyslovitelné? Ale proto jsem přece tady...
 
Vlídně mi vysvětlil, že tyto problémy se odstraňují stejnými metodami u dospělých i u dětí, tak ať se ničemu nedivím. Úspěšnost že je téměř stoprocentní.
 
Začala první lekce. Po dotazu jak dělá autíčko jsem zrozpačitěla. Snad tůtů, špitla jsem. Usmál se. To taky, ale my potřebujeme aby dělalo „trrrrr“. Tak jsem to zkusila. Chvíli jsme na sebe vzájemně dělaly „trrrr“, pak došlo na bambulku, která se třepe, ale protože je to naše bambulka tak se jenom „trrrrepe“. Tak se bambulka trrrrepala, až najednou, snad únavou jazyka se ozvalo „třřřepe“. A bylo vyhráno.
 
Ne úplně, dostala jsem cvičební texty a po několika dalších návštěvách jsem se téměř s lítostí s mladým logopedem rozloučila.
 
Vyskytla se i další úskalí, ale jejich překonání bylo již snadnější. Sen se splnil a já mohla první skupině českých rekreantů konečně říct: „Jmenuji se Drahoměř a jsem delegátka vaší cestovní kanceláře. Vítejte v Řecku.“ A k mému překvapení se z pestré skupinky natěšených Čechů ozvalo výrazné „trrr...“ Logoped Bořek! Byly to nejkrásnější dny, které jsem v Řecku prožila a pokračovaly i po skončení sezóny doma v Česku.
 
Letošní rekreační sezónu v Řecku jsem vynechala. Jsem totiž na mateřské. Divíte se, že můj malý malý uměl ze všeho nejdříve jak dělá autíčko? Pro jistotu. Jmenuje se totiž po tátovi, Bořek.
*
Léta Páně 2016, dne 29.1. věnováno autorem JC senior
Share
  
8.2.2016 | 9:53    midi

Tohle je dobrý :-)  I když otřepaný téma, ale stejně pobaví. Navíc já mám podobnej problém, řeřichu prostě neřeknu a neřeknu. Takže vím, jaké to je :-)
3.2.2016 | 22:41    JC senior

...kdyby nás netrápilo nic jiného něž výslovnost, že live?
3.2.2016 | 21:59    livebet

já taky někdy neumím říct ř. Ale není to vada vrozená ale více méně společensky únavová. Bohudík, nebo možná bohužel, mám v posledních letech tu výslovnost
správnouSmích Hezký a zábavný čtení JC.
2.2.2016 | 20:07    JC senior

Výslovnost je potvora, když začne zlobit, ale dá se zkrotit, vlastní pílí a s odbornou pomocí.
Děkuji za připojení.
2.2.2016 | 19:36    Shimmir

Zažil jsem taky jednu mladou logopedku, která učila syna "r" přes "ř". Prostě se musel učit jazykolamy s "r" a číst místo něj "ř", takže např. "dobří  křál Miřoslav!" Naštěstí onemocněla a její starší kolegyně zvolila klasickou metodu, takže syn brzy "r" v pohodě zvládl! Pohoda
Já se "r" učil s mámou. Během odpoledne jsem to zvládl a večer jsem hrdě vítakl otce přicházejícího z odpolední směny: "Dobrý večer, tatínku, vrrrrrata!" Ňufííí
31.1.2016 | 19:25    JC senior

Dobrá zpráva, jsi v pořadí...
Úsměv
31.1.2016 | 19:21    básněnka

Bořku, vím že nejsi stavitel , ale logoped, bereš nápravu rozostřených sykavek? Platím hned...ale nechci na mateřskou!!! Smích
30.1.2016 | 21:03    JC senior

Různé příběhy přináší život Úsměv
Děkuji, Moniko, rád jsem tě tu viděl.
30.1.2016 | 20:13    j@newe

milé povídání
29.1.2016 | 17:58    JC senior

RetRiver mi problém nedělal, spíše Jiří Úsměv
takže "léčebná" metoda je zde líčena autenticky.
Děkuji za uvedení a bhatý komentář.
29.1.2016 | 11:26    Tessa

"Mařeno, řekni Ř. Já Ř neřeknu, vy byste se mně řehtali!"
Těmihle větičkami naučila babička (prosta logopedického vzdělání) říkat Ř moji sestru. Na mně - s mým ráčkováním - si ale vylámala zuby, takže mě ona zmíněná poradna neminula. Tam jsem sice poslušně vyslovovala R po jejich, aby měla paní doktorka radost, ale protože mým uším znělo FAKT divně, zůstala jsem u toho svého špatného.
Drahoměř měla evidentně větší štěstí - hlavně teda na logopedaÚsměv. Ovšem co je takové Řecko proti "RetRívRovi", že?Smích
 
Prima fejetonek.