Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
jazykový koutek
já vím, že nikdo nejsme neomylný, ale tohle je něco jako moje češtinářská noční můrka..
 
Existují výrazy nebo slovní spojení, co mi nedávají spát. Tak namátkou vyberu skupinu často se vyskytujících podstatných jmen, odvozených od téhož slovního základu: -mna. Jsou rodu ženského a skloňují se podle vzoru “žena”. Uvedu pár příkladů:
 
“..až uši bolí nademnou” – tento verš jsem četla zrovna dnes v jedné básni a myslím si, že by mohlo jít o nějakou nepříjemnou nemoc, postihující hlavně horní tělesné partie, podobně jako její přízemnější varianta, nazývaná “podemna”, která působí zejména  na prsty u nohou. I když tato mutace bude asi mnohem bolestivější, na což usuzuji z dříve čteného či zaslechnutého sousloví: “..zem se podemnou zachvěla”. Musí to být nepředstavitelně intenzivní bolest, když lidem kroutí prsty u nohou tak, až se chvěje i matička Země.
 
Podle jiných autorů (možná jde o různé krajové výrazy) by se mohlo jednat také o jistý odstín modré nebo látku, která modré zabarvení způsobuje, viz například “nebe modré nademnou”.
 
Dále je tu “semna”, často používaná spolu se slovesy pohybu: půjdeš semnou, projde semnou – což by mohlo naznačovat, že semna je místo, skrze které se můžeme dostat na jiné místo, tedy kupříkladu les, háj, park nebo zahrada. A tady asi opět záleží na rodišti básníka či romanopisce, protože existují i další varianty – předemna a zamna (podobně jak žufánky, šufánky, sběračky a naběračky). Těmito místy se často ozývají kroky, hlasy nebo jiné zvuky.
 
Ale také se objevují příklady, které nás mohou zmást a významově zavést jinam – já musím přiznat, že marně hledám význam spojení následujícího typu: ulehla semnou a za chvíli předemnou roztáhla své nádherně tvarované štíhlé nohy..
Opravdu nevím, kde nebo proč to udělala – a už vůbec netuším čím..
 
 
 
 
Léta Páně 2016, dne 8.5. věnováno autorem hanele m
Share
  
20.5.2016 | 22:00    mirkah

Krásně se směješ:)
11.5.2016 | 14:18    hanele m

jak hrda bych byla na novou kategorii, ale bohužel fakt jen nedoklep.. díky Pašák
11.5.2016 | 7:24    Špáďa

...ti dva se ale napřed spolu pěkně přítulně semnou (samozřejmě že ne se mnou ale beze mne,  nejsem rostlina uplotová).
A předpokládám, že "postatná" jména jsou schválně (nikoliv nedoklep), jakožto nová kategorie :-)
10.5.2016 | 10:35    Doremifa

...ježiš, to se mi ulevilo :)
9.5.2016 | 12:31    Shimmir

Býval jsem vcelku dobrý v češtině, snad i díky jisté sečtělosti, ale po mnoha moderních úpravách z dílny Výzkumného ústavu pro jazyk český v tom někdy plavu a další věcí jsou neuvěřitelné chyby, přesmyčky či přesuny slov i celých skupin, když píšu. Někdy to objevím včas, jindy mám vlčí mlhu nebo píšu to, od čeho již myšlenky utekly jinam...Stydím
9.5.2016 | 12:27    Tessa

Než se člověk lehkovážně k něčemu zaváže, Bohunko, měl by si napřed zjistit, o co jde!Tytyty
Podle výsledků výzkumu prof.Vavřince Červeného (a za vydatného přispění jeho kolegů André Sauvignona a Müllera von Thurgau) pochází slovo "ťapít" ze staromoravského "ťapat" a znamená to chodit potácivě od jednoho vinného sklípku ke druhému.
Co budu žít se pak dá volně přeložit dokud neupadnu do deliria tremens...
9.5.2016 | 12:26    Shimmir

Podemnou oblaka když plují,
já v hloubi duše přemítám,
zda jak tok řeky zpomalují
či bystře pádí bůhvíkam...
P.S. Nebo bůhví kam, případně Bůh ví kam?
StydímNetuším a příruční slovník to taky řeší šalamounsky...
9.5.2016 | 10:38    JC senior

Podle vzoru: Piš jak slyš(íš),
on čtenář si to už nějak vyloží...
!!!
8.5.2016 | 22:38    básněnka

Taky opravuju lidem chyby...možná jsem posedlá...ale vadí mi,když mi kazí dojem z textů, díky Hanel
8.5.2016 | 22:05    Doremifa

...nezbývá doufat, že se v jejím konání zorientoval alespoň autor onoho výroku Smích
 
Ovšem, Čj je entita obtížně uchopitelná i v takové disciplíně, jakou je lidová píseň. Léta mě zneklidnuje závazek interpreta (byť je zjevně pod vlivem bílého i červeného vína), že totiž bude ťapít, co bude žít, a co horšího, i já jsem se k tomu vícekrát sama zavázala...inu
8.5.2016 | 17:37    Tessa

Tyhle tvoje můrky bych teda nechtěla mít, to musí být peklo. Představuju si, že se takhle uprostřed noci s křikem vzbudím, protože nademnou češtimůrka a podemnou...no nic, nebudeme zacházet do detailů...Smích
 
Já zas kdesi kdysi četla:...jelikoště miluju...a od té doby dumám, jestli lze milovat i v případě nenílikoště...