Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Aféra, na kterou se nezapomíná
New York 10. října 1906. Do přístavu připlouvá z Hamburku parník „Bedřich Veliký“. Na palubě mezi cestujícími, kteří s obavou i nadějemi hledí vstříc neznámému je i ona. Ve svých dvaceti pěti letech již slavná operetní hvězda, známá nejen pražskému publiku, ale vítaný host i v řadě dalších českých městech.
 
V tuto chvíli zapomíná na pozornost, které se těšila mezi ostatními prominentními cestujícími, v jejích úvahách se mísí očekávání nového s prožitou minulostí.
Schodiště před monumentálním portálem vinohradského kostela sv. Ludmily, kde jako patnáctiletá vystoupila před tisícovkou účastníků slavnosti svěcení cechovního praporu vinohradských obuvníků. To již jen dva roky ji dělí od začátku úspěšné divadelní kariéry. Pražská Uranie a řada dalších pražských divadel i kočovných společností, účinkování s kruhem dekadentů kolem S.K. Neumana, nevydařené manželství, odmítnutí nabídky do Teatr an der Wien, přední vídeňské hudební scény, angažmá v Národním divadle. A úspěch stíhá úspěch. Proč tedy opouští známé prostředí, kde byla zahrnována přízní nejširší divácké obce?
 
Lesk a sláva úspěšné, mladé a půvabné umělkyně má i svůj rub. Závist, intriky, pomluvy.
*  
V roce 1903, rok po svatbě, se do Gröbovy vily v Praze nastěhovali manželé Windischgrätzovi. Devětadvacetiletý Otto Karel, syn Arnošta Ferdinanda , známého potlačením českého povstání v roce 1848, si výrazně polepšil své postavení sňatkem s devatenáctiletou Alžbětou Marií, vnučkou císaře Františka Josefa. Není divu, že život aristokratického páru se dostal prostřednictvím tisku, dnes bychom řekli bulvárního, pod drobnohled veřejnosti. Kníže záhy získal pověst světáka, který navštěvuje kromě divadel i podniky méně ctihodné pověsti Jeho pozornosti nemohly uniknout ani zlaté stíny současné oblíbené hvězdy pražských operetních scén. O skutečném kontaktu se sice jen spekulovalo, ale zjištěny byly kytice a drobné dárky.
 
New York je nadohled. Za čím vlastně jede, nebo před čím utíká. Znovu je tu vzpomínka na ten osudný den dvacátého devátého října, kdy při představení utrpěla vážný úraz a byla převezena do Všeobecné nemocnice. Náhody jsou někdy kruté. Právě ten den nějaký žárlivý mecenáš postřelil sboristku z Německého divadla. A lidová fantazie zapracovala. V pražských novinách "Volné slovo" se objevila spekulační zpráva o střetu mezi známou operetní herečkou a kněžnou Windischgrätzovou, která ze žárlivosti umělkyni postřelila. Léčba si vyžádá několika měsíců. Zprávu přejal i zahraniční tisk a vídeňská diplomacie měla co dementovat.
Nabídka k cestě do Ameriky přišla v pravý čas.
** 
Nepřijíždí sama. Doprovází ji její blízý přítel, inženýr s velkými organizačními schopnostmi, který dovede zajistit kontakty a publicitu. Čechoameričan Ludvík, který založil a provozuje Ludvíkovo Národní divadlo v Americe, zapůjčí dekorace a pomůže sestavit soubor z českých ochotnických divadelníků.
Hraje se česky pro Čechy. Mamselle Nitouche. Do role Celestina je obsazen elektromontér firmy Western Elektric, o pět let mladší než ona, představitelka Denisy. Tento nadšený divadelník zde takto zahájil vlastní úspěšnou profesionální hereckou dráhu a tehdy by v něm nikdo nehledal roztomilého staříka, který někdy za padesát let v komediálním filmu bude žádat nějakého Marečka, aby mu půjčil pero.
I tady, za velkou louží, úspěch stíhá úspěch. Noviny nešetří chválou a pochopitelně dojde i na pikantní zmínku o určité aféře v Praze s jistou kněžnou W.
Rok 1907, čas předčasného návratu domů. Noviny oznamují představení na rozloučenou, která jsou vyprodána.
 
Co ji čeká doma v Praze? Ještě netuší, že se stane majitelkou a ředitelkou libeňského Lidového divadla, zažije jeho slávu i pád a první světovou válku prožije v angažmá u herecké společnosti jejího druhého manžela. Po válce si zahraje i v několika hudebněkomediálních filmech. Ale po celou dobu její umělecké dráhy budou její bývalí i současní herečtí partneři s důvěrným pomrkáváním tvrdit, že na vlastní oči viděli tu pověstnou jizvu po kulce z pistole kněžny Windischgrätzové.
***   
 
Léta Páně 2016, dne 27.6. věnováno autorem LitWeb
Share
  
2.7.2016 | 0:17    Shimmir

Blahopřeji Jiřímu za skvěle napsanou kvízovku a také všem, kdo se úspěšně zúčastnili! Na rozdíl od básněnky si nemyslím, že to bylo tak těžké. Ta nápověda ohledně věku a pak ta Urania, to byly jasné stopy! Nemluvě o brzkém dobrovolném odchodu ze scény, z níž předtím vypudila svoji rivalku... Mrk
1.7.2016 | 11:51    Dota Slunská

Díky za další prima kvízovku! :)
1.7.2016 | 10:46    básněnka

Díky za hru. Dalo mi to práci... :-)
1.7.2016 | 10:33    Sendy

Hurááá
Gratuluji všem a Jiřímu děkuji za kvízovku. Litwáky jsou připsány.
30.6.2016 | 20:16    LitWeb

Řešení kvízovky:

Marie Zieglerová    (1881 až 1966) operetní zpěvačka a herečka
František Kovářík   (1886 až 1984) divadelní a filmový herec 
 
Je potěšitelné, že všichni, kteří jste se zúčastnili, jste hádali správně. 
Litváky budou po zásluze přiděleny.
30.6.2016 | 12:35    Sendy

Mám rychlý enter... Partnerem byl František Kovářík.
30.6.2016 | 12:34    Sendy

Marie Zieglerová?
29.6.2016 | 21:13    Dota Slunská

Marie Zieglerová
28.6.2016 | 2:54    Špáďa

Mařenka Zieglerová a František Kovářík
27.6.2016 | 21:11    básněnka

Myslím, že tou herečkou je Mařenka Zieglerová, jejím hereckým partnerem byl na "cestě za krajany" František Kovářík
27.6.2016 | 20:48    Shimmir

Byla to Marie Zieglerová a jejím partnerem byl František Kovařík, kterého přivedla na profesionální dráhu a byl pak i jejím prvním mužem
27.6.2016 | 20:18    Tessa

Marie Zieglerová, řekla bych, je ona umělkyně