Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Hádej, hádej, čtenáři
Vězte, že googlí jen srabi. :-)
E. M. Remarque uvádí:
 
1. úryvek Vítězný oblouk
 
     Seděl před café Fouquet. U téhož stolku jako předtím. Proseděl tu celé hodiny, pohroužen do temnot minulosti, prozářené jedním jediným plamínkem: nadějí na pomstu.
     V srpnu 1933 ho zatkli. Čtrnáct dní skrýval u sebe dva přátele, které hledalo gestapo, a pomohl jim k útěku. Jeden z nich mu v roce 1917 zachránil život v Bixschoote ve Flandřích a přinesl ho pod clonou kulometné palby ze Země nikoho, kde by byl vykrvácel, zpátky do zákopů. Druhý byl židovský spisovatel, kterého léta znal.
 
2. úryvek Nebe nezná vyvolených
 
     Trať stoupala do výše čtyř set metrů. Přiblížil se horský masív Madonie, lesy citronovníků, stříbřitě se třpytící olivové háje, pak kilometr za kilometrem zatáčky, serpentiny, vlásenkovité zákruty, létající štěrk, žhavý dech motoru, hmyz, narážející do brýlí jako střely, kaktusové křoví, zatáčky nahoru a dolů, skály, suť, pak šedohnědé staré pevnostní město Caltavuturo, prach, oblaka prachu, a náhle pavoukovitý hmyz: vůz!
 
3. úryvek Tři kamarádi
 
     „Chtěl bych být sám,“ řekl jsem.
     „Neměla by se nejprve…“ zeptal se kdosi.
     „Ne,“ řekl jsem. „Odejděte. Nedotýkejte se jí.“
   Pak jsem jí setřel krev. Byl jsem jako ze dřeva. Učesal jsem jí vlasy. Byla studená. Položil jsem jí do své postele a zahalil přikrývkami. Seděl jsem u ní a nemohl na nic myslet. Seděl jsem na židli a hleděl na ni. Dovnitř vběhl pes a usedl vedle mne. Viděl jsem, jak se jí mění obličej. Nebyl jsem s to dělat nic než naprázdno sedět a dívat se na ni. Pak přišlo jitro, a už to nebyla ona.
 
 
Léta Páně 2022, dne 22.5. věnováno autorem LitWeb
Share
  
6.6.2022 | 22:01    livebet

jéé, škoda že jsem přišel "s křížkem po funuse".  "remka" (jak mu soukromě říkám) jsem celýho přečet někdy ve svých šestnácti sedmnácti letech...aspoň vše to, co bylo tehdy k mání. Nejvíc mě tehdy dostala jeho "Jiskra života". No zajímavý , alespoň pro mě je, že jak se mi tehdy líbil, už jsem se k němu nikdy později nevrátil Nechápu
4.6.2022 | 22:01    básněnka

Mám radost z Tessy, je vidět že je sečtělá :-)
1.6.2022 | 12:27    Dota Slunská

Gratulace, Tess. 
Četla jsem, ale ani jsem si neškrtla. :)
Je fajn, žabáku, že oživil tradici. I když je tu poněkud prázdno.
29.5.2022 | 9:02    LitWeb

Bravo, Tesso! Jako jediná a navrch úspěšná hadačka dostaneš čtyři zlaťáky. Budiž ti jsou k potěše.
 
Na západní frontě klid by poznali všichni (kdo všichni vlastně?), ale vřele doporučuji i ty ostatní.Remarque je mistr atmosféry.
27.5.2022 | 8:33    Tessa

Dobře, žabáku, jdu do toho. Jsem zvědavá, jak se s tím popasuješ.
Když jsem si přečetla první kousek, naskočilo mi, nevím proč, odněkud z podvědomí Remarque. Ale protože jsem od  něj četla jen Na západní frontě klid, a tohle časově nesedělo, zase jsem ho zahnala do podvědomí zpátky. U druhé textu jsem se nechytala vůbec, a to jméno, co mě kopalo kdesi do mozku, jsem ignorovala. A u třetího jsem se zlomila. Když mi Google vyplivl název Tři kamarádi, pochopila jsem, že by člověk měl dát na to, co ho napadne jako první.

Takže: autor Erich Maria Remarque - 3/ Tři kamarádi, 1/Vítězný oblouk (asi -bo je tam Paříž) 2/ Nebe nezná vyvolených.
A co teď uděláš se tím srabem (srabkou)?