Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Hádej, hádej, čtenáři /2/
A jak jsem říkal už minule, googlí jenom...však víte...
 
 
Tak jedna paní strážníková mu donesla své nejmladší, pan komisař si to nechal rozbalit a povídá: "Vždyť je to mokré. Tak vida, chlupy na hlavě to má a faldíčky to taky má - tohle bude nos, ne? - a zuby to taky nemá - Prosím vás, paničko, podle čeho se pozná takový kojenec?"
Paní strážníková přitiskla své nejmladší k ňadrům. "Vždyť je to má Mánička," řekla pyšně, "copak nevidíte, pane komisaři, že je to celý táta?"
 
...............................................................................................................
 
"Vybuchlo. Jen takový nálet, jen prášek, co jsem utrousil. Ani to vidět nebylo. Tuhle - žárovka - kilometr dál. Ta to nebyla. A já - v lenošce, jako kus dřeva. Víš, unaven. Příliš práce. A najednou...prásk! Já letěl na zem.Okno to vyrazilo a - žárovka pryč. Detonace jako - jako když bouchne lydditová patrona. Stra - strašná brizance. Já - já nejdřív myslel, že praskla ta por- porcená- ponce- por-ce-lánová, polcelánová, porcenálová, poncelár, jako se to honem, to bílé, víte, izolátor, jak se to jmenuje? Kře-mi-čitan hlinitý."
"Porcelán."
"Piksla. Já myslel, že praskla ta piksla, se vším všudy. Tak rozškrtnu sirku, a ona tam je celá, ona je celá, ona je celá. A já- jako sloup - až mě sirka spálila prsty. A pryč - přes pole - potmě - na Břevnov nebo do Střešovic - Aa někde mě napadlo to slovo..."
...............................................................................................................
 
Babička, chudera, čekala na dědečka, aby mu mohla dát "dobrou noc", ale dřív než se mohla jak náleží ozvat, řekl filuta dědeček: "Koukej, Heleno, co ti nesu." Babička si na to posvítila, a heleme, vždyť to bylo štíně, můj ty Tondo! psí miminko ještě slepé a žluté, jako vyloupnutý oříšek. "Koukejme," podivil se dědeček, "ale pejsánku, čípak vlastně jsi?" Pejsánek, to se ví, neřekl nic, třásl se na stole jako hromádka neštěstí, až mu krysí ocásek poskakoval, a pištěl přežalostně, a tuhle, i prachkujóne, se pod ním udělala loužička a rostla jako špatné svědomí.
 
Léta Páně 2022, dne 22.6. věnováno autorem LitWeb
Share
  
5.7.2022 | 12:43    básněnka

Děkuji, je vidět že si musím zopakovat některou četbu...:-)
30.6.2022 | 8:14    LitWeb

A máme jasno, přátelé!
 
Počet tipujících se zvedl o 100% (potlesk pro odvážné), ano, z jedné na dvě celé osoby, ale my jsme skromní, že ano?
 
Teď k odhalení:
Autorem všech tří ukázek byl samozřejmě vlastimilený KAREL ČAPEK
 
1/ Povídky z druhé kapsy (Případ s dítětem)
2/ Krakatit
3/ Devatero pohádek (Pohádka psí)
 
A jak jsou na tom naše milé soutěžící?

Sendy 4 zlaté za autora i díla
básněnka 2 zlaté - autor a jedno dílo
 
Tak a já zas valím do rybníka. To je vedro, že by žábu z vody nevyhnal, co vy lidi s tím klimatem furt děláte?
Uvidíme se po prázdninách a je jen na vás, jestli bude pokračovat tenhle druh kvízovky nebo se vrátíme k hádání osobností.
Napište mi, co vás baví víc. Rád si to přečtu (jestli mi do té doby nevyschne Brčálníček a mozek).
Váš žabák
 
27.6.2022 | 13:44    básněnka

Třetí ukázka..Pučalkovic Amina, autor Jindřich Plachta, snad to tak je :-)
26.6.2022 | 19:47    Sendy

Třetí ukázka kupodivu není Dášenka, blafující žabáku. A opět se musím s ostudou přiznat, že jediné, čím jsem si jistá, je právě ta absence Dášenky. Takže nesportovně  čmuchám na netu, že je to Psí pohádka. Ani Devatero pohádek není v mé sbírce. Stydno je mi.
25.6.2022 | 10:31    Sendy

Krakatit. 
 
A ta první je Případ s dítětem. Ale tady přiznávám nesportovní chování, protože Povídky z druhé kapsy nevlastním. Ach jo. Co se mnou? Smíš mě pokousat, žabáku.
24.6.2022 | 13:52    básněnka

Karel Čapek, Povídky z druhé kapsy, Případ s dítětem
23.6.2022 | 17:46    Sendy

Když nesmím na google, můžu do svých poznámek k maturitě? Protože bych řekla, že tohle je nezaměnitelný Karel Čapek, a od toho já tam mám asi mětr děl. Povídka, ale z které sbírky? To chceš taky? Vrátím se na konci a uvidím, co dám dohromady.
 
Sakra, vždyť já ho mám v knihovně skoro komplet. Jdu „googlit" postaru. Pšt. Nerušit.