Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Souhvězdí příběhů

http://www.suvicka.cz/?cat=7Obloha fascinovala lidi asi od prvních okamžiků, kdy k ní upřeli své pohledy, zvláště pak v noci. Hvězdy, souhvězdí, planety a jejich měsíce, meteority, komety a kdo ví co ještě…
Je to nepopsatelný pocit, uvědomit si, že mnohé z hvězd, jejichž světlo k nám proniká, již neexistují, a to třeba již pořádně dlouho. Vzdálenosti k nim jsou vskutku astronomické.
Ve hvězdách hledáme svůj osud, svou budoucnost, ve hvězdách je vepsána naše minulost. Hvězdy se promítají nejen ve vědách, kde bychom to čekali, jako jsou matematika, fyzika a chemie či astrologie a alchymie, ale prorůstají nám i do kultury. Neodmyslitelně se mi při vyslovení slova „souhvězdí“ vybaví starší česká komedie: Pane, vy jste vdova. Ale naskočí mi i filmy o Zodiacovi, kdy tajemný vrah likviduje své oběti právě podle nějakého hvězdného klíče.
Text Evy Hölzelové, Hvězdná obloha, je jiný. Všímá si příběhů, které jsou spojeny s 88 souhvězdími, jež jsou pro člověka v některém z ročních období pozorovatelná. Více jak polovina názvů těchto souhvězdí spadá do dob antiky.
Autorka se rozhodla, že spojí historické báje a vesmírná tělesa a nenásilnou formou příběhů se přesune ke skutečným souhvězdím, o nichž pak prozradí základní informace.
Připomnělo mi to mé dětství, kdy jsem se poprvé seznámil s planetáriem a kde nám nejdříve byl promítnut pohádkový příběh o psu a medvědici a pak se přešlo k tomu, co tato zvířata dělají na obloze.
Eviny příběhy jsou podávány svěže, přímá řeč v nich proudí se samozřejmostí střídání čtyř ročních období v mírném pásmu. Jsou to příběhy plné citu, odhodlání, osobní statečnosti. Například souhvězdí Lyry přibližuje na lásce Orfea a Euridiky, souhvězdí Corona Borealis na trápení Ariadny a udatnosti Thésea, souhvězdí Draka zase spojuje s jedenáctým Herculovým úkolem, tj. získáním jablek bájných Hesperidek.
Každý příběh je doplněn fotem příslušného souhvězdí a odkazem na zdroj.
Ryby, Beran, Býk, Blíženci, Héraklés, Lev, Hydra, Rak, Panna, Váhy, Štír, Kentauři, Střelec, Kozoroh, Velká medvědice, Malý medvěd, Velký a Malý vůz, Vodnář, Perseus a Andromeda – všechny tyto pojmy ožívají ve vtipných krátkých povídkách až apokryfického ladění.
Celkovým zaměřením je knížka Evy Hölzelové ideální pro děti školního věku, tak od 6 do 12 let, ale s chutí si ji přečtou i mnohem starší čtenáři. Člověka každá ze stran poutavých příběhů pohltí a s chutí se pak sklání nad hvězdami, jež mu obyčejně svítí nad hlavou. Celá knížka Evy Hölzelové je takovým světlem v temnotě, něčím milým a hřejivým, pevným bodem ve vesmíru, který se může otáčet, jak chce, ale přináší víru ve stabilitu, v hodnoty, které nepomíjejí ani se zánikem hvězd.
Léta Páně 2011, dne 2.11. věnováno autorem Marek
Share
  
2.11.2011 | 20:45    Marek

Má slova byla jen reakcí na Tvé dílo, bylo mi potěšením se s ním seznámit a pokusit se o něm něco málo řici...
2.11.2011 | 19:02    Marek

Tessa: Díky - Eviny příběhy za přečtení stojí...
2.11.2011 | 19:01    Marek

Evo: Píšu, nejen pro ně, ale pro ně proto, že je to vede k poznání, probudí to v nich zájem. Ty příběhy jsou kruté, ale zároveň něčím krásné, vznešené... Já v dětství miloval Andersena a vůbec jsem neřešil, že voják usekl čarodějnici hlavu, když mu odmítla vydat křesadlo. Oslovoval mě celý ten opříběh, psi s ohromnýma očima, pravda ohledně přátelství, dějovost... Nebylo to násilí pro násilí. Děti žijí v násilném světě, jenž otupuje a neučí se násilí štítit... To není dobře dle mého. Ty spojuješ nádherné příběhy s poznáním něčeho za hranicemi našeho světa... To vyzdvihuji...
2.11.2011 | 17:14    Tessa

No, Evi, klasické pohádky taky nejsou žádná selanka ( a to nemluvím např. o bratřích Grimmech) a krmíme jima už batolata. Jak mi vyjde chvilka, mrknu na sůvičku, příběh Blíženců by mě zajímal teda....