Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Moje můry na litwebech
Pár vzdechů...

Všem z nás, ať již píšeme z jakýchkoliv důvodů, umožnil Internet nepsat do šuplíku, ale vytáhnout svá díla na světlo Boží a publikovat. Což je na jednu stranu úžasné, na stranu druhou to přináší jistá úskalí.

Nejvíce frekventovanou formou pro Internetové publikování se staly básně. Tady se ukazuje, že nejsme národ cyniků, ale naopak národ duší poetických. Za celý život jsem nepřečetla tolik básní o lásce, nádherách přírody, básniček pro děti, jako za posledních pár let na Internetu. Básní hezkých, sem tam i perla vykoukla. Pravda, najdou se zde i básně pesimistické, přisprostlé, vztekle nenávistné. Ale těch je velmi málo. Zato se velmi preferuje tzv. „volný verš“, což je disciplina, kde se nic nemusí rýmovat, ale musí to mít rytmus (nevím jaký) a musí „zapůsobit“ (není řečeno jak). A tady si čtenář užije, pokud je ochoten to vůbec číst.
 
Prohánějí se tu fialové koně (nezaměňovat s krávou Milka) s otěžemi ze špaget, sametový kolibřík si udělá hnízdo v uchu netopýra, vyhaslá kamna spí na zdi a jiné „metafory“ (tak tomu básníci říkají). Pokud pod dílo napíšete, že nevíte, o co jde, co chtěl básník říct, nastane problém. Autor si za svými básněmi stojí, on ví, co chtěl říci, a vy jste jedinec s IQ tykve. Citlivější povahy utrpí šrám na svém sebevědomí, ti hádaví a otrlejší se po tomto sdělení pustí do autora a boj může začít.
 
Přívrženci abstraktních volných veršů a strana druhá, která chce veršům rozumět (protože má představivost sekačky na trávu), svedou nelítostný boj. V cíli řežby se všichni vzájemně prohlásí za …píp, píp a píp…, a boj pokračuje, vzájemným odsouzením všeho, co se v budoucnu od jedné či druhé strany na webu objeví.
Takže rada, když nevím, jdu radši dál, ať nejsem za blbce. Může být, že opravdu je chyba na mém přijímači, prostě jsem duševně nedorostla. Takže volný verš, který je pro mě nesrozumitelný, je můra číslo jedna. Někde v hlavě mi hlodá červík pochybností, jestli nejsem třeba zaostalá, nebo jestli si ze mě autor jen laškovně nedělá srandu
 
S prózou je to na litwebech bída. To je moje můra číslo dvě. Zde jsou preferovány útvary krátké, ideálně na jednu A4. Uchytí se i zábavný fejeton, který onu ideální délku o stránku překročí. Také jsou oblíbené krátké úvahy a dlouhé diskuze pod nimi v komentářích.
 
Chudáci prozaici, jsouce si toho vědomi, snaží se zoufale texty osekat, co to jde, aby posléze torzo svého díla předhodili laskavému čtenáři. Je zajímavé, že ač se jedná o tvorbu amatérskou, na gramatiku jsou nároky webových čtenářů, jako na profesionála, kterého dílo muselo projít kontrolou pravopisu i stylistiky profesionálním korektorem. Tak jistě je špatné, když autor má základní nedostatky a neví, že kobyla se nepíše „kobila“. Také není moc dobrá vizitka, když autor neví, kam prsknout aspoň základní interpunkce (k tomuto typu autorů nemám moc daleko), ale první, co se obyčejně o svém díle dozvíte je, kde všude vám chybí čárky. Což není zrovna povzbudivé, ale měli bychom se je naučit, nebo se můžeme smířit s tím, že jsme ignoranti neznající základní pravidla pravopisu. Já se smířila, sice nerada, ale jsou věci mezi nebem a zemí, na které prostě nemám v mozku kapacitu, což interpunkce jsou.
 
Co se téměř vůbec nečte, jsou romány a na pokračování. To má několik důvodů. Nikdy totiž nevíte, jestli autor román vůbec dokončí a vy se nedozvíte, kdo byl vrahem, jak dopadla hrdinka románu a jiné nepodstatné skutečnosti. Další je, že většina z nás, když jsme polapeni strhujícím dějem, chceme ho dočíst teď, hned, nejpozději zítra. Je to jak s reklamou ve filmu, jen tady si na další díl nepočkáte tři minuty, ale třeba třicet dní. Za tu dobu už zapomenete, o co šlo. 
 
Pokud objevím něco, co mě zaujme, a jsou taková dílka, tak si počkám na konec. Pak to vytisknu a čtu si. Mám to nejen na papíře, ale vím, že je to celé. Teprve poté mohu autorovi pogratulovat, což je pro něj svým způsobem nevýhoda. Nemá průběžně zpětnou kontrolu, zda dílo zaujme či nikoliv. Ale to je riziko povolání, to autor profesionál nemá také. Jenže ten zase má nakladatele a dobrý nakladatel si svoji zakázku obyčejně průběžně kontroluje.
 
Prostě prozaik to nemá na Internetu vůbec lehké. Nemyslím si, že jsem tady tím fejetonem objevila Ameriku, ale postěžovat jsem si prostě musela. Co taky mohu jiného, když schopnost básnit má mnohem lepší náš žako Artur, než já.
 
Tak vám tu pokládám hlavu na rameno a tiše si brečím a doufám, že jednou bude královnou litwebů próza.
 
Léta Páně 2013, dne 31.8. věnováno autorem Trinny
Share
  
3.9.2013 | 10:23    Trinny

mmidi, děkuji velmi za komentář. V žádném případě jsem nechtěla říct, že báseň by byla méně hodnotný literární útvar než próza. Ono to ani srovnávat nejde. Mám básně ráda pokud jim rozumím a to, že někdy nerozumím není nutně chyba básníka, ale třeba moje. Prostě jen si myslím, že pro publikování na Internetu je báseň díky krátkosti mnohem vhodnější, než dlouhá próza. Snad i proto, že žijeme v době uspěchané, nevím. 
2.9.2013 | 7:25    midi

Dík za pěkné zamyšlení o litwebech. Jistě, nejde o hloubkovou analýzu ani o nic objevného, ale je to napsané čtivě a zábavně.
 
... jen maličký příspěvek do diskuze o verších. Naprosto souhlasím, že volný verš vůbec není žádná sranda - nebudu zabíhat do teorie volného verše, nejsem v tom tak vzdělaný, abych si troufal a tohle není vhodné místo. Ale on vlastně ani vázaný verš není žádná sranda :-) Jestli se někomu líbí báseň proto, že se to hezky rýmuje, že obsahuje "krásná" slova a že doslovně rozumí textu, pak prosím - nic proti ničemu... ale v tom já kvalitní poezii nevidím. Ta se musí hledat pod povrchem.
 
Báseň má oproti próze jednu nespornou výhodu - i malým počtem slov může "oslovit" a vyslovit. Jeden příklad za všechny:
 
Chvíle
 
Za žádnou pravdu na světě.
Ale jestli chceš,
za malý pětník ticha.
 
Je chvíle, která půlí krajinu.
 
Pokorný okamžik,
kdy někdo za nás dýchá.
 
(Jan Skácel)
 
1.9.2013 | 13:14    Trinny

killgore, k bodu jedna nemám co dodat, protože o tom nic nevím. Při čtení poezie spoléhám jen na své oko a zbytkovou hmotu. Rozumím a líbí, rozumím a nelíbí, nerozumím. Víc kategorií nemám.
 
K bodu dvě, na většině litwebech se nedozvíš nic jiného, než kde máš špatně čárky a, že se dalo nebo nedalo číst. Málokdy ti někdo bude udělat nějaký rozbor a už vůbec ne rozbor fundovaný. Na to lidi nemají ani chuť, ani čas. A pokud si někdo píše jen tak pro radost, tak je mu to i jedno. Pokud by se tím chtěl člověk živit a uspět, pak by asi měl získat příslušné vždělání. Litweb tě psát nenaučí - tedy na profi úrovni. Jen obyčejně zázrakem se prosadí nějaký amatér, nebo absolvent techniky. 
 
Díky za komentář :-)
1.9.2013 | 13:02    Trinny

jaryne, já také nepíši, že je to sranda. Tvá ukázka jen dokazuje, že lze napsat takto báseň, kde na tebe zapůsobí upírovské temno, kde ti před očima jde temný obraz hřbitovní. Ale... kolik je takových? Někdy mám pocit, že si autor rozstříhal noviny a jen tak vybíral slova :-). Ale jistě se mohu mýlit, říkám moje poetika je na tom velice mizerně.
1.9.2013 | 12:43    killgore_trout

1.) Poezie: Nevím, proč se všichni bojí těch "volných veršů" a degradujou je na něco horšího než "klasická" poezie. Podle mě je mnohem těžší napsat dobrou báseň ve volném verši než napsat dobrou báseň ve verši vázaném = není to pro každého. Volný verš je mnohem složitější než vázaný - pokud tedy chcete fakt napsat něco výjimečnýho - protože je tam mnohem víc aspektů, na které je třeba dávat pozor (nepravidelný, ale fungující rytmus, využití asonance, anafor, opakování, gradace...).
2.) Próza: vím, je to složitý, publikovat texty delší než pár strof. Ale: pokud jako prozaik publikuji delší text (třeba na pokračování) a někdo po dlouhé době napíše komentář, v němž jediné, z čeho si může autor něco vzít, je: "Někde ti tam nesedí interpunkce." a víc nic, tak to přinejmenším odradí od dalšího publikování zde. Je potom třeba být trpělivý, bez toho to nejde Mrk
1.9.2013 | 11:29    jaryn

Volný verš není žádná sranda (jak si bohužel leckteří myslí), proto taky píšu vázaně - je pravda, že rýmy jsou berličkou (alespoň na jednu stranu). Uvedu s dovolením ukázku "ukázkového" volného verše od Wernische:
 
...
 
Ach, s netopýrem, jenž smutně poletuje,
má duše hledá kudy kam.
Hle, jak žárem vychladlého těla
stříbrný kříž taje v rukách.
 
A teď už usnul kdekdo,
také rakvář zhasl svou lampu.
Spí srny pod hnědým listovím,
nad hnízdy vlaštovek hodiny kráčí pryč.
1.9.2013 | 11:15    Trinny

j@newe tak jsem doocela ráda, že tak na tom nejsem sama, někdy začínám mít pocit, že asi jsem divná já. Díky za zastavení.
1.9.2013 | 11:13    Trinny

Pane básníku, u tebe já tyhle potíže nemám. Tvé básně se mi vždy líbily a mám je ráda, protože vím, co jsi chtěl říct. Asi se také umíš orientovat a určitě rozumíš i básním, kterým já nerozumím. Je to i proto, že jako básník myslet prostě neumím. Velmi děkuji za tvůj komentář.
31.8.2013 | 23:43    j@newe

moc krasne jsi to napsala... mam to stejne
31.8.2013 | 20:38    JC senior

Volný verš, spíše bych řekl nějaký text, řazený graficky pod sebe, založený na podobných záhadných slovních vazbách mě často vyprovokuje. Přistoupím k dílu jako k nepovedenému doslovnému překladu cizojazyčné básně a pokusím se jej převést do vázané básnické podoby s využitím části skvostně nezvyklých tamních slovních vazeb. 
31.8.2013 | 19:14    Trinny

Díky Tess. Já spíš přemýšlím, jestli třeba nejsem úplně blbá, bezcitná, nepoetická nebo si autor na něco hraje a dělá ze mě troubu. No a s prózou je to jak to je, ale prý bude lépe.
31.8.2013 | 19:08    Tessa

To já doufám taky (ačkoliv patřím k těm, co chtějí číst  a dočíst hned a běda, jestli je text nechytne na prvních dvou odstavcích!).
Nicméně i já zastávám názor, že gramatika je základ, pokud se chce člověk pustit do prózy. Jazyk je v tomhle případě pracovní nástroj a ten by měl autor ovládat (jiná věc už je, jaká zvěrstva jím posléze spáchá). Nikdo kupříkladu neočekává, že se dočká krásného domu, když zedník neumí vzít do ruky cihlu nebo jich v nosné zdi klidně pár vynechá (z estetických důvodů -  jak tu kdosi nedávno psal).
No, a pokud jde o některé básně?
Ačkoliv si myslím, že mám cit pro metafory poměrně slušně vyvinutý, jsou texty, u kterých odmítá vylézt ven a jenom tiše úpí „já nevím, nevím, nevím!“
Taky jdu většinou dál, i když se možná o hodně připravuju, ale jak říkala moje babička – člověk holt nemůže mít všecko.