Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Znalci a badatelé
Na počátku bývá kniha. Někdy taky film a často obojí. A stává se pak, že člověk, zcela vtažen do děje, se natolik sblíží s postavami příběhu, až se vydá po jejich stopách, aby černobílý svět literárního děje znovu prožil v barevném 3D reálného prostředí.
Tak jsem se i já  rozhodl vydat po stopách své oblíbené postavy F.L.Věka. Bohužel, v celém okruhu mých přátel a známých nebyl nikdo, kdo by sdílel mé zaujetí známými i zapomenutými hrdiny obrozenecké doby. Zaměřil jsem tedy svoji pozornost na jinou, neméně významnou osobnost, jejíž životní filozofie rovněž pomáhala překonat dobu útlaku našeho národa. Tou osobou byl Josef Švejk.
 
Studiem dostupných materiálů jsem se připravoval na první setkání se švejkology. Uskutečnilo se ve stylovém prostředí jedné z několika pražských hospod, kde se chlubí stolem, u kterého Švejk sedával. Atmosféru podtrhovala kouřová clona z dýmkového tabáku zasloužilých členů spolku, i když někteří si rituál zjednodušili doutníkem. Ovšem sjednocujícím mediem bylo pivo. Pravda, odvzdušňovací trubky již asi neústily na nádvorním pisoáru, jako za starých časů, ale dvanáctka Staropramen měla říz jako za c.k. Jsem notorický nekuřák, dávající přednost spíše vínu, takže sebevědomí, s nímž jsem vstoupil, se rychle vytratilo. Jistou vážnost mi však přinesla historka o mém dědovi, který se jako lapiduch za první světové se  Švejkem osobně setkal. Dokladem je dosud zachovaný dopis z fronty, kde děda zmiňuje jistého Josefa z Královských Vinohrad, který nosil ruskou vojenskou čepici a vydával se za vojenského komisaře nepřátelské armády. Byl prý úředně prohlášen za duševně méněcenného simulanta a znovu odeslán na frontu. Což se později mělo ukázat jako šťastný justiční omyl.
 
Očekával se hlavní program setkání, vystoupení dvojice badatelů s významným objevem Švejkovy cesty na frontu. Jako předehra kolovala mezi přítomnými ušmudlaná černobílá fotografie, na níž byl zachycen starý lékařský nástroj, kterým byl ve vojenské nemocnici Švejkovi aplikován klystýr. Roznesla se další  plata piva a přednáška započala. Jednalo se o přesnou lokalizaci místa, kde nedopatřením Švejk zastavil vlak. Přístup k tématu byl vpravdě vědecký. Vycházelo se z citace Švejkova hlášení, že ..“jsme pět minut od Tábora“. Jedná se tedy o úsek tratě mezi stanicí Chotoviny a Tábor. Byla vzata v úvahu rychlost tehdejšího vlaku, brzdná dráha vyvolaná záchrannou brzdou a výsledek byl překvapující. Místo, kde vlak zastavil se nachází na 49 stupni 26 minutě  40 vteřině severní šířky a 14 stupni 40 minutě  35 vteřině východní délky.
 
Zpráva byla přijata potleskem, ne však všeobecným. Vyskytly se hlasité námitky, že mezi Švejkovým hlášením a zatažením za záchrannou brzdu proběhl (zde necitovaný) dialog mezi Švejkem a železničním zřízencem, což časový údaj zkresluje. Roznešeny byly další půllitry a spor vrcholil. Ve chvíli, kdy situace dostávala nebezpečně podobu známého Ladova obrazu „Hospodská pranice“, jsem shromáždění opustil. Po čtyřech dvanáctkách jsem měl blažený pocit, že jsem se stal členem společnosti znalců, kde kvete pšenice neomezené badatelské činnosti. A ještě na závěr. Víte, jak se nadporučík Lukáš jmenoval křestním jménem? Jmenoval se Jindřich.

 
Léta Páně 2015, dne 26.10. věnováno autorem JC senior
Share
  
27.10.2015 | 20:13    JC senior

Hek možná, já souhlasím určitě!
Děkuji, live.
27.10.2015 | 19:31    livebet

je velká škoda, že většina lidí má Švejka vpálenýho do povědomí jen přes film. Každýmu bych doporučoval opravdu si ho přečíst. Švejk totiž zdaleka není o "švejkování", jak si mnozí myslí. To je přece jasný, vy kluci Úsměvpitomí.
(a myslím, že s tím, co jsem řek, souhlasil by i HekNaštvaný)
27.10.2015 | 7:48    Kendy

Posun trati je celkem běžným jevem, tu se postaví tunel támhle zase most a hnedle je důvod k šibování. :-)
 
27.10.2015 | 7:37    JC senior

Jde zřejmě o "pivní" humor, který ženy většinou nebere Úsměv
I já přiznávám, že F.L.Věk je mi bližší.
Děkuji za podotknutí, Dori.
27.10.2015 | 1:15    Doremifa

...to je zajímavé, a stálo by možná za studii švejkologů, jak tahle kniha ženy míjí. Netvrdím, že obecně. Také jsem ji nedočetla, ač znám řadu výroků a citátů z jejího obsahu. Ale film s fenomenálním R. Hrušínským a nezapomenutelným feldkurátem Katzem v podání M. Kopeckého jsem viděla až do konce. Jestli to souvisí s brannou povinností, která u žen chybí...kdo ví.
26.10.2015 | 21:34    JC senior

Dík, Kendy, za upozornění na nepřesnost. Spor byl zřejmě namístě i když účastníci setkání zřejmě posuzovali informaci spíše intuitivně  a nebo ... trať před sto lety vedla jinudy!
Úsměv
26.10.2015 | 21:11    Kendy

Příjemné čtení. Švejkologové svou věc berou vážně a zjevně neopomenou ani drobné detaily. Z tohoto důvodu bych si dovolil malou připomínku. Neopovážil bych se zpochybňovat postup výpočtu přesného místa zastavení vlaku. Nicméně pokud se na zmiňované souřadnice člověk vypraví, tak si nemůže nevšimnout, že inkriminované místo se jaksi nenalézá na trati. Je to pozoruhodná anomálie, kterou je možné vysvětlit různě. Já osobně se kloním k hypotéze, že chyba vznikla zaokrouhlováním, nebo při převodu výsledku z Křovákova zobrazení S-JTSK do světového souřadnicového systému WGS84. :-)
 
26.10.2015 | 17:24    JC senior

Myslím, Ivo, že nebudeš ani "efelvěkologem" jako já.
Úsměv
26.10.2015 | 17:10    básněnka

taky bez mučení přiznávám, že Švejka znám jen z filmu, s knihou jsem na tom jako Tessa, tak jsi mi Jiří zase rozšířil obzóry, ale patrně švejkologem nebudu:-)
26.10.2015 | 15:46    JC senior

Raději bych kráčel po stopách F.L.Věka, ale většinová společnost jej nečetla a ta menšinová se nedostala přes druhý díl. Osamocený badatel tak skončí nejsíš na Staré hospodě v Hloubětíně, poslední to zastávce dobružských formanů před Prahou. 
Ó Bóže
26.10.2015 | 15:37    Tessa

Poslušně hlásím, že jsem knihu o Švejkovi měla v ruce několikrát, ani jednou však nedočetla až do konce. Tudíž bych se asi mezi pány znalce vstoupiti neodvážila. Nicméně po určité dávce alkoholu se člověk zajisté může státi odborníkem na cokoliv - runovým písmem počínaje, přes Atlantidu, triky Davida Copperfielda až po teorii Velkého třesku....
 
Fajn text.