Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Co se v mládí naučíš

Převážné většině začínajících autorů v kategorii vázaného verše jsou na literárních serverech nejčastěji vytýkány dvě zásadní chyby. Je to používání gramatických rýmů, či rýmů nebo slovních spojení takzvaně profláknutých.  Druhým nešvarem je pak udržení rýmů i za cenu nelogičnosti básně. Kde hledat příčiny těchto začátečnických chyb? Dovolím si tvrdit, že peklo našlo zakopaného pitbulla. V dětství.
 Již prakticky od narození slýcháme takřka denně spoustu dětských říkanek, písniček, básniček a rozpočítadel, které nás provázejí celým životem. A zde je třeba hledat největší zlo, které pohřbívá mnohé začínající básníky. Je zcela jasné, že tyto říkačky a písničky nebyly tvořeny s nějakými přehnanými uměleckými ambicemi, některé jsou dokonce povedené a nemusí k nim být nijakých výhrad. Ovšem většina z nich je vzhledem k formování logiky dítěte zcela katastrofická. Uveďme si proto několik případů.

 
BĚŽÍ LIŠKA K TÁBORU

Běží liška k Táboru,
nese pytel zázvoru,

Jelikož děti neučíme pouze říkadla či písně, ale zároveň i poznávání různých předmětů či zvířátek, tak zde je již začátek zcela mimo mísu. Jako ostatně v celé říkance – využití rýmu pro rým. Nebudeme pitvat, proč si liška, která získala pověst chytrého zvířete, vybrala zrovna město s tak početným obyvatelstvem a ne nějakou dědinku s deseti chaloupkami. Korunu všemu nasadí zázvor. Liška je relativně nenáročný všežravec, který sice nepohrdne ani sladkým ovocem, ovšem dá se silně pochybovat, že by táhla na hřbetě pytel tohoto aromatického koření. Ale budiž.  Jdeme dál.
 

ježek za ní pospíchá,
že jí pytel rozpíchá.

Tady už teče do bot. Ježek by musel být Usain Bolt či Jarmila Kratochvílová, aby se mu tento kousek povedl, což vzhledem k rychlosti pohybu obou zvířat asi dětem logicky neobjasníme.
 

Běž zajíčku, běž za ní
pober jí to koření.

Pokud by ježek měl být Boltem, tak zajíc už by musel být zcela jednoznačně debil, aby kvůli nějakému zázvoru zcela dobrovolně zkřížil cestu jednomu ze svých úhlavních nepřátel.
 

Liška se jim schovala,
ještě se jim vysmála.

Vzhledem k výše popsaným argumentům si jistě každý musí udělat zcela jasný obrázek, kdo by se měl schovat.
 
 
 

 
 
KOMÁŘI SE ŽENILI

. Komáři se ženili, bzum, bzum, ženili,
kapky vína neměli, bzum, bzum, neměli.

 Přiletěl k nim slavíček, bzum, bzum, slavíček,
přines vína žejdlíček, bzum, bzum, žejdlíček.

Tak tady je od začátku všechno špatně. Vštěpujeme-li dětem odmala, že chlastat může hmyz i ptáci, nesmíme se potom divit, jak se nám snižuje věková hranice, kdy mladiství poprvé pozřou alkohol.
 

Komáři se opili, bzum, bzum, opili,
až komára zabili, bzum, bzum, zabili.

Toto trpké konstatování je jediné pozitivem, neboť nám zcela jasně naznačuje, co všechno je schopen alkohol napáchat.
 

Komár leží v komoře, bzum, bzum v komoře,
muška pláče ve dvoře, bzum, bzum, ve dvoře.

Neplač muško, co ti je, bzum, bzum, co ti je,
vždyť ti komár ožije, bzum, bzum, ožije.

Další logický zádrhel. Žení se komáři, pláče muška. Je pravdou, že komár dokáže opíchat kohokoliv, ovšem tento pár si asi těžko představíme ve společném soužití. Navíc utěšovat někoho tím, že mrtvola obživne, no nedovedu si představit, jak to děti zkouší na svých domácích mazlíčcích. Naštěstí je muška schopna použít svou jedinou mozkovou buňku, což nám doobjasní následující sloka.
 

Těžké jeho ožití, bzum, bzum, ožití,
když je na smrt zabitý, bzum, bzum, zabitý.

Poslední sloku ani nebudu zmiňovat. Sádlo co z něj vybrali v hodnotě pěti zlatých, to je na Chocholouška.
 
 

Jako poslední příklad jsem vybral skutečnou perlu.

KOČKA LEZE DÍROU

Kočka leze dírou, pes oknem,

Zde jsme jasně schopni poznat, co vše je autor ochoten udělat pro rým a rytmiku. Možné to sice je, ale vzhledem k anatomii obou zvířat by bylo určitě přirozenější, aby lezli naopak, i když u kočky nám je to v podstatě jedno, problémem je pes. Díra je jasná, záleží pouze na její velikosti. Těžko si však představit bernardýna nebo čivavu, jak leze do okna umístěného zhruba ve dvoumetrové výšce.
 

nebude-li pršet, nezmoknem.

Tak toto je pokračování hodné Nobelovy ceny za literaturu. To by fakt nikoho nenapadlo.
 
 

A bude-li pršet, zmokneme,
na sluníčku potom uschneme.

Autor ovšem zdaleka nemá dost, tak nám tento fakt ještě více rozvine v závěru svého skvostu. Tady se ovšem domnívám, že nám negativně ovlivnil nejen naše budoucí básníky, ale bohužel i současné meteorology.
 
Léta Páně 2016, dne 9.2. věnováno autorem Hypnos
Share
  
23.2.2016 | 22:11    Sendy

Sláva! Peklo ještě nezamrzlo! Děkuji ti za odborný rozbor a přimlouvám se za podrobné nahlédnutí na některé další skvosty lidové tvořivosti. Třeba Pec nám spadla nebo Ententýky dva špalíky (Ano, vím, že tu již jisté pokusy s tímto textem pracovat byly. Vzpomeňme třeba na pány Šimka a Grossmanna. Přesto si myslím, že jde stále o pole dost nezorané...).
18.2.2016 | 22:41    rezka

pekelníku, dovolím si oponovat (to je drzost co?)Úsměv
Kočka leze dírou, pes oknem, má své opodstatnění v tom, že
 dříve byly chaloupky nízké, okno sotva pul metru nad zemí,
 což venkovský vořech snadno zdolal
a ona díra, kterou se číča protahovala   byla v plotě a
 
 nebude li pršet nezmoknem vydrželo až do dnešních dob, však dnešní meteorologové tuto moudrost předků rádi převzali
a bude li pršet zmokneme, je logický předpoklad při práci na poli, ale protože většinou prší na jaře a v létě, je správný předpoklad, že na slunku se dá oschnout, z toho plyne poučení, že předkové byli optimisti a nedělali z ničeho dlouhý štráchyÚsměv
tak a včil mudruj pekelníku Úsměv
16.2.2016 | 17:07    Marcone

Přeložím Markův koment do rómštiny " kaj čirikos bunkros hin " To ne že bych byl more cigán, ale pamatuju si, že tohle byl oříšek pro překlad i pro " Vlachy, nebo Olahy " :-D
Překlad se týká pouze  ... kam se ptáčku, kam schováš ...
15.2.2016 | 12:44    Hypnos

Děkuji pěkně, ještě trochu žiju. Je mi stydno, že poslední dobou Litweb zanedbávám, leč v loňském roce mi přibylo pár pracovních aktivit, které mi žerou drtivou většinu času. Snad se to již trochu ustálí.
Tessulajdo, pachatele samozřejmě pod poklicí máme, ale nesmíme ani naznačovat. pár kořenů ještě v budoucnosti bude. Taktéž líbám pazour svoloči pozemské.
11.2.2016 | 8:11    Marek

Tleskám, Pekelníku, třískám se smíchy ještě teď...
 
 A co teprve vysloveně lascivní písnička: Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš (a symboly bezu a dubu)... :-))))
10.2.2016 | 9:14    JC senior

v mládí byl mi sympatický
rým tak zvaný gramatický
*
bylo to snad dospíváním
že začal jsem s veršováním
 
v procházce růžovým sadem
rým se sedmým pojím pádem
 
v rozletu pak s motýlem
rád verše vázal daktylem
 
života jak šel jsem školou
vždy báseň končí hyperbolou
*
dodnes vtipů je mi terčem
báseň psaná volným veršem
Ó Bóže
 
PS. I tento komentář je míněn nevážně.
9.2.2016 | 22:19    Tessa

Uctivé pazourypolíbení vrchnímu pekelníkovi, kterýž ráčil zavítati mezi svoloč pozemskou a rozšířiti jí obzory zúžené reklamou, volebními kampaněmi a slevami v supermarketech.Dovoluji si vznésti ponížený dotaz, zda peklo onu čertulibou literární a pitbulyvykopávající činnosti provozuje jakožtou pouhou zálibu , či zdaliž se v jeho kotlících nacházejí pachatelé těchto básnických zhůvěřilostí? Případně , zda by mohly býti objasněny i kořeny prostonárodních kusů jako Holka modrooká, Skákal pes přes oves či Vyletěla holubička ze skály....
S pozdravem
Tessa z lesa.
9.2.2016 | 21:15    livebet

přednáška takřka cimrmanovskáÚsměv
9.2.2016 | 20:49    Dota Slunská

Hypne, ty žiješ! Způsobils mi svými řádky skutečně zábavnou chvilku, smíchy jsem si poplakala a nyní úpěnlivě prosím, aby tvé příspěvky byly častější. :) Díky za skvělé počtení.