Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Cirkusové představení,
Paříž roku 1923. Temné stíny válečných let již vybledly a Paříž žije opět svým bohémským životem. Návrat do města, kde jsem několik let studoval, byl příjemnou změnou oproti chladnému poválečnému Berlínu. A příjemnou náhodou bylo i seznámení s českýmumělcem, který do Paříže přišel, jako sem přicházelo mnoho jiných ze všech zemí uklidněné Evropy.
 
Naše přátelské kontakty trvaly jen krátce, brzo jsem zase Paříž opustil, ale na jedno společné setkání jsem nikdy nezapomněl. Návštěva cirkusového představení. Nejsem nijak zvláštním vyznavačem tohoto druhu umění, rozčilují mě situace, kdy se lidé vystavují různému nebezpečenství, ale pozvání jsem přijal. Důvodem návštěvy byl přítelův zájem o hudbu. Ano, cirkusový orchestr prezentoval moderní hudební směr, který do Evropy na zaoceánských parnícich přivážely americké lodní ochrestry. Jazz. Pro přítele, který umělecky vyrůstal v období impresionismu, to byl nový pohled do hudebního světa budoucnosti.V jeho hudební fantazii se již tehdy nejspíš začala prolínat doznívající tradice se synkopickými rytmy a rozvinutými motivy lidové hudebnosti.
 
A nebyli jsme zklamáni. Již první číslo bylo provázeno strhující hudbou, korespondující s tempem předváděné jezdecké show. 
*
Vystoupení akrobatů na hrazdách v kopuli cirku, přerušované několikrát bubínkovým virblem v kombinaci s výškou, v níž se produkce konala, vyvolalo ve mně nepříjemné pocity, které přítel úsměvně komentoval s tím, že on je na výšky zvyklý již od narození. Měl jsem ale dojem, že tato slova více než mně, byla určena dívce, která náhodou seděla vedle nás, jako úspěšný pokus o navázání koverzace.
 
To komická pantomima herců-klaunů nás plně zaujala. Herci už odložili tradiční kostýmy komedie dell arte a nahradily je stylizovanými uniformami poražené rakouské armády. Na podiu, představujícím úzký most se skupina vojáků snažila převézt dřevěný maxikanon. Tlačenice, přetahování, pády, kotrmelce, přemety. "Ještě vhodný text a byla by vtipná jednoaktovka, taková komedie nebo veselohra na mostě", podotknul jsem jako dramatik. "A přidat doprovodnou hudbu", zamyšleně dodal přítel a zřejmě se již v jeho představách rodilo nové dílo.
**
Představení skončilo. Při společné večeři po představení se mi přítel svěřil, že té dívce od vedle vsunul do kapsičky kabátku na útržku notového papíru svoji adresu.
 
Bylo to naše poslední setkání. Odjel jsem zPaříže a pohyboval se různě po východní Evropě. Ale kontakt jsme tak docela neztratili. Věděl jsem, že se oženil a úspěšně komponuje. Poslední zpráva byla, že odjíždí do Ameriky.
 
Uplynula řada let, tedy přesně třicet let od našeho posledního setkání, když se mi ozval znovu z Paříže. A přišlo i pozvání k návštěvě s nabídkou vytvoření společného díla. Přivítání v jeho pařížském bytě bylo mírně formální. "Pan Nikos Kazantzakis, básník a spisovatel", představil mě své manželce, v níž jsem i po letech poznal tu dívku, která seděla vedle nás tenkrát vcirkuse.
 
Společné dílo se podařilo. Nebylo to snadné, druhá verze byla dokončena až rok před mojí smrtí a vůbec mně nevadí, že je známo především jako vrchol operní tvorby mého přítele.
***
Léta Páně 2017, dne 1.10. věnováno autorem LitWeb
Share
  
7.10.2017 | 11:22    básněnka

Děkuju za hru a za zlaťák i pašáka, ať si z tůňky zakváká...:-)
7.10.2017 | 0:12    Shimmir

O tom nepochybuj, Jiří! (Pokud ovšem zase kvízovku neprošvihnu jako minule!) Tahle byla skvělá a jak je vidět, zamotala hlavu polovině řešitelů! Jen holt se nezamysleli nad tím, proč je uveden právě rok 1923 (mimochodem rok narození táty!) a co že ti dva mají společného! Dlouho jsem myslel, že vypravěč je I.F.Stravinskij, ale proč by Rus přijížděl právě z poválečného Berlína? To rozhodlo, že jsem ještě počkal a poslední dvě věty druhé nápovědy mi daly za pracdu! Bylo to fajn, ale příště, prosím, věnujte pozornost i zadání úkolu!Mrk
5.10.2017 | 10:04    JC senior

Při tvé důkladnosti, Mirku, příště jistě budeš ve zlatě.
Úsměv Jiří
5.10.2017 | 1:23    Shimmir

Tak jsem se ještě znovu jukl na zadání, je tam uvedeno: Vaším úkolem bude vypátrat jméno jednoho z přátel, kteří produkci navštívili! Nebylo uvedeno, kterého!
​Ovšem to je trochu zavádějící! Přátelé jsou oba dva navzájem! Jenže jméno jednoho z nich bylo pak prozrazeno ve třetí nápovědě!
​Ale to jedinná drobná vada na kráse, která mne připravila o cennější kov! 
Díky za hezkou kvízovku, Jiří!Mrk
 
 
5.10.2017 | 1:11    Shimmir

Za stříbrňák děkuji! :-)
Tessinko! Pokud nejsi zrovna vakorosnička Guentherova (Gastrotheca guentheri), nemám strach! A od kdy žáby vrčí?Stydím
Blahopřeji Jiřímu k hezké kvízovce, kde na jedné straně mi jazz pomohl určit českého umělce B.M. (a že jsem původně měl široký výběr těch, co měli něco s Paříží!), na druhé straně mi až ten Berlín pomohl vyloučit I.F.Stravinského. Kdybych věděl, že stačí jen jedno jméno, měl jsem to taky už v neděli! To by asi chtělo příště výslovně uvést, co všechno se po nás chce! Takhle jsem se chytil klamné stopy a hledal přítele se vztahem k cirku...Mrk
 
 
 
4.10.2017 | 21:10    Tessa

Všem, kdo správně hádali, gratuluju a tleskám.
Jiřímu děkuju za skvělou kvízovku.
Sobě virtuální pohlavek: příště, psí hlavo, mysli a nepoužívej Pavlovův reflex: Jazz, 30.léta, Paříž = Ježek. Špatně, haf!
4.10.2017 | 20:41    Sendy

Gratulace všem a Jiřímu velký dík.
4.10.2017 | 20:39    JC senior

Děkuji všem, kteří se soutěže zúčastnili a gratuluji vítězům.
A vám, kteří jste střelili vedle, přeji příště přesnější a rozvážnější mušku.
Tak zase příště... 
4.10.2017 | 20:25    LitWeb

Tak jak jste hádali, LitWebáčci?
Chtěli byste vědět?
Chtěli?
Jo?
Vážně?
No tak jo...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hledali jste Bohuslava Martinů, přeci!
 
 
 
Jako první uhodla básněnka. Má zlaťák a jako bonus jednoho žabího pašáka, protože to opravdu bylo těžké.
Druhý byl krizekkk, a i tomu náleží zlato.
No a konečně Shimmir má kýžený stříbnák. (A za spoilování v čusboxu tě příště pokoušu. A už jsi zažil žabí pokousání? Ne? To ani nechtěj! Vrrrrr!) 
Autorem kvízovky byl skvělý JC senior. Děkujeme, Jiří.
 
 
3.10.2017 | 2:11    Shimmir

Myslím, že ten, kdo vzpomíná, je  řecký dramatik Nikos Kazantzakis podle jehož knihy Řek Zorba  a s autorovým souhlasem napsal náš hudební skladatel Bohuslav Martinů libreto ke své opeře Řecké pašije, který je oním milovníkem jazzu. Mrk
3.10.2017 | 1:09    Špáďa

a ten druhý by mohl být Jaroslav Ježek.
 
3.10.2017 | 1:07    Špáďa

Jiří Voskovec (střílím od boku)
2.10.2017 | 12:03    Tessa

Onen přítel se zájmem o jazz...je to Jaroslav Ježek? Není to Jaroslav Ježek?
 
Já myslím, že je. ( A běda mně, jestli není...)
1.10.2017 | 20:23    mirkah

Řekla bych Jaroslav Ježek
1.10.2017 | 19:51    básněnka

Třeba to tak nebude, ale tipuju Bohuslava Martinů :-)