Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Interview s královnou

Historii často ovlivňují i zdánlivě nepatrné události a rozhodnutí osob, jejichž existence uniká pozornosti současníků i budoucích generací. Odkrýt jedno takové „tajemství“ bylo cílem rozhovoru, o jehož prostředkování jsem požádal tehdejšího pražského arcibiskupa. Úspěšně…
*

LW: Především, Veličenstvo, děkuji za vlídné přijetí a Váš čas, který mi věnujete. Jsem...
K: Já vím, kdo jste.  Jeho Eminence pan arcibiskup mě informoval, jak na vašem literárním webu uvádíte různé významné osobnosti, které se zapsaly do uměleckých, vědeckých i politických dějin. Mám však pochybnost, zda já k takovým osobnostem patřím. 
 
LW: Na to může dát odpověď náš rozhovor. Dovolte tedy nejprve poněkud osobní otázku. Pro naši zemi jste cizinkou, jaký je tedy Váš vztah k Praze?
K: Asi vás překvapím, ale Prahu mám ráda. A to nejen proto, že se v Praze konala moje korunovace.  Přesvědčila jsem manžela a Prahu jsme navštívili i v pozdější době několikrát. Na rozdíl od mých předchůdkyň i následovnic. Ovšem můj vztah a obdiv k tomuto městu se týká jen jeho "kamenné" tváře. Zdejší obyvatelstvo, ať jde o panstvo nebo prosté měšťany, jsem považovala za protestantské odpadlíky a události, kterých jsem byla účastnicí, mě v tomto názoru jen utvrdily.
 
LW: Chápu. Pozdější historikové Vás charakterizovali jako fanatickou katoličku. Souhlasíte s tímto hodnocením?  
K: S jistou výhradou.  Ano, jsem katolička, ale místo slova fanatická bych použila spíše slovo netolerantní.
*
LW: Vaši církevní orientaci zřejmě vytvářelo hlavně rodinné prostředí.
K: Náš rod patří k významné severoitalské šlechtě a katolická víra byla základem naší rodové tradice. Byla jsem vychována v klášteře a v pozdějších letech, už jako královna jsem ve Vídni založila klášter karmelitánek.
 
LW: Měla na hloubku Vaší víry a především k ostře vyhraněnému vztahu k protestantismu vliv i skutečnost, že Váš blízký příbuzný byl  ještě za Vašeho života beatifikován?  
K: Ach ano, Luigi. Vy jej, tušim, nazýváte Alois.  Byl mým velkým vzorem ve zbožnosti a obětování se trpícím. Osobně jsem neměla možnost se s ním setkat. Zemřel o sedm let dříve, než jsem se narodila. Bylo mu teprve třiadvacet let. Vstoupil do jezuitského řádu, když se vzdal dědických nároků ve prospěch mladšího bratra.
 
LW: Je známo, že zemřel na nákazu morem, když ošetřoval nemocné v jezuitském špitálu. Ale když byl Vaším vzorem, neměla jste také přání vstoupit do řeholního stavu? 
K: Ten úmysl jsem měla. Ale Bohu lze sloužit různým způsobem a mně bylo určeno pomáhat v boji proti nákaze protestantismu, která zachvátila všechny okolní katolické země. 
 
LW: Proto jste se provdala za panovníka země, kde se k protestantismu hlásilo téměř osmdesát procent obyvatelstva? 
K: Nevím kolik procent to bylo, ale i kdyby jich bylo mnohem méně, nerozmýšlela bych se. Bylo to moje Boží poslání.
**

LW: Váš nastávající manžel byl přece také oddaný katolík, bylo snad třeba jej v jeho protireformační politice podpořit?   
K: Ano, budoucí manžel  byl věrný katolík, ale byl o dvacet let starší a v době našeho sňatku již šest let vdovcem. Podporován zpovědníkem po celou dobu vdovství dodržoval celibát a jedinou mužskou činnosti pro něj byl lov. Ve volném čase si nejraději hrál s dětmi z prvního manželství a vladařské povinnosti opomíjel. A v tuto dobu došlo ke kritickému povstání v českých zemích a Uhrách. Vážná situace, která také posunula již  stanovený termín naší svatby. 
 
LW: To je známá historie. Povstání bylo potlačeno. Jaký byl Váš vliv na následující události? 
K: Dovolím si tvrdit, že ne bezvýznamný. To já jsem jménem krále rozhodla o hrdelních a dalších trestech pro vůdce povstání. Král sice později tresty zmírnil a udělil i několik milostí.
Ale cíle bylo dosaženo, panovníkova moc  upevněna a povolaní jezuité se přičinili o začlenění obyvatelstva zpět do katolické církve.
 
LW: Šlo o, řekněme, hodně tvrdé tresty. Jak obstojí ve srovnání s milosrdenstvím, které projevoval Váš rodinný světec? 
K: Tehdy to byli lidé, kteří trpěli nemocí, snad z vůle Boží. Účastníci povstání jednali z vůle vlastní. Řídila jsem se příkazem, že panovník je zodpovědný za duchovní spásu svých poddaných. Až později, když se všude kolem rozhořela nekonečně dlouhá válka, jsem pochopila, že  motivací povstalců byla především touha po moci.  
   
LW: Takže jste nikdy neměla pocit, že šlo o zbytečně utracené životy?
K: Měla bych odpovědět "bez komentáře". Ale když jsem pak po více než třiceti letech umírala v klášteře, který jsem založila, měla jsem vidění, jak katolíci a ostatní protestantské církve žijí společně v jedné zemi s vírou v jednoho Boha, našeho pána. Ale to je vize doby, ve které asi žijete vy.
 
LW: Děkuji, Veličenstvo, za upřímný rozhovor, v němž jste bezděčně potvrdila  oprávněnost připomenutí  Vašeho jména na stránkách LW.
***  
 
 
Léta Páně 2018, dne 23.9. věnováno autorem LitWeb
Share
  
9.10.2018 | 17:06    básněnka

Vladimíre díky za avízo a vysvětlení, jak jsi gůglil, příště se nezapomenu zmínit, že mi k dosažení kýžené odpovědi stačily pouze moje znalosti a nebo 50(slovy padesát)vteřin, abych správně odpověděla...nicméně jsem opravdu chtěla jen popřát ke zdaru v soutěži...Ivana
9.10.2018 | 7:13    Špáďa

P.S.:
Rozhodující (klíčovou) indicií se nakonec pro mne stal videňský klášter karmelitánek.
9.10.2018 | 7:10    Špáďa

Dostal jsem se sem až po druhém kole, v prvním bych asi dopadl, jako většina. Dílem úspěchu bylo opatrné gůglení se šikovými klíčovými slovy.
Opatrnost pak spočívala v kontrole mnohých indicií, neboť dámy téhož jména Eleonora Gonzaga jsem nakonec vygůglil 3 (slovy tři), proto jsem uvedl plné "úřední" jméno, i s letopočty.
 
A Jiřímu velký dík za vytvoření malého ale pěkného výletu do historie.
8.10.2018 | 21:23    básněnka

Jiří... děkuji za hru, připadám si vždycky jak Hercule Poirot a namáhám šedé buňky mozkové...gratulace těm, kteří uhádli, pro mne to bylo tentokrát těžké :-)
4.10.2018 | 9:29    Shimmir

Koukám, že jsem tu dlouho nebyl a prošvihl šanci se obihatit o vědomosti i virtuální měnu...Jenže ono to tu vypadalo spíše na marae! V chatu visely staré duskuze našich dvou grácií a když sem človêk přišel, visel tu sám...
28.9.2018 | 11:12    Dota Slunská

Tak jsem si ji přečetla s křížkem po funuse, ale i tak nelituju. Jiří, ty jsi lišák! :)
27.9.2018 | 20:00    Sendy

Gratulace a velký dík autorovi. Byla jsem rychlejší než smrt. Ach jo. Příště si počkám.
26.9.2018 | 20:10    JC senior

Gratuluji správným luštitelům, zvláště Pavlovi,který "zabral" hned po první části.
A vy,které jsem zmátl, jste se alespoň zase něco pochytili z temné historie.
26.9.2018 | 20:00    LitWeb


A máme tu vyluštění kvízovky….

Tentokrát byla obtížná, o čemž svědčí pouze PĚT(!) zaslaných odpovědí.

Nicméně ti z vás, kteří dokázali správně interpretovat nalezené indicie, nebo ti, jejichž koníčkem je historie, konkrétně 17.století - a najmě pak  vláda císaře Ferdinanda II.z rodu Habsburků, měli šanci velikou. Neboť osobou, kterou jste hledali, byla druhá manželka tohoto panovníka

Eleonora Gonzaga (23. září 1598 – 27. června 1655)
císařovna  římskoněmecká, královna česká, uherská a chorvatská

A kdo ji našel?

Vítězem se stává…
.Pavel D.F. - za což mu náleží 1 zlatá litwebí mince
V závěsu za ním a se stříbrňákem v dlani Špáďa

A za ním…aha, už nikdo. Dyť říkám, těžké to bylo. O to větší gratulace úspěšným hadačům.Bravo

Poděkování  JC seniorovi, kterýž byl autorem této zapeklité story.Pašák
 
A, abyste nenaříkali, tak ta příští bude pro změnu lehoulinká, takže se těším na masivně masovou účast.
Kvízovce třikrát zdar! A nazdar….
 
25.9.2018 | 0:19    Špáďa

Eleonora Gonzaga (konkrétně Anna Eleonora von Mantua und Gonzaga, 1598–1655)
24.9.2018 | 12:32    Sendy

Tak já zkusím od boku: Marie Španělská, matka Rudolfa II.?
24.9.2018 | 4:40    Pavel D. F.

Předně musím konstatovat, že ja tato kvízovka hodně přínosná, protože nás nutí osvěžit si (nebo v mém případě nově nastudovat, protože toto období jsme v dějepisu jen stručně přelétli) české dějiny.
 
Myslím si, že naše hledaná královna je Eleonora Gonzagová žijící v letech 1598–1655, manželka  Ferdinanda II., císaře římskoněmeckého a krále českého.
 
Článek ve Wikipedii je ale velice stručný a Google nabízí samé mince, takže jsem zvědavý, jestli se můj tip potvrdí. Bohužel nejsem historik, takže žádné knížky o českých dějinách nemám. Internet je moje moře (nebo aspoň rybníkMrk).
23.9.2018 | 23:24    básněnka

Tipnu si... Marie Terezie :-)
23.9.2018 | 20:33    Tessa

Mohlo by jít o AnnuTyrolskou.
(Je to jen odhad, protože s touhle dámou jsem v hodinách dějepisu neměla moc co činění. Anebo možná jo, ale už jsem to šťastně zapomněla.)