Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Když jsem byl malým pasáčkem - Dědeček
Můj děda z maminčiny strany byl taky pěknej čípek.
   Tato věta patří spíš těm, kteří nějaký čas sledovali mého strýce Věrka. Ti, kteří o Věrkovi nikdy neslyšeli, nechť vynechají slůvko taky.

 
   Koncem války měl obchod s metrovým zbožím kdesi v Úštěku. Na stěnách mu tam visely v rolích roztodivné látky nejrůznějších barev a vzorů. Chodily za ním dámy a paničky různého vzezření i ražení. Scházely se u něj švadleny, různé švadlenky, co si na švadleny jenom hrály i obyčejné ženy v domácnosti s touhou, či nutností něco šít. Při vstupu do obchodu se chichotaly pod vítajícím zvonečkem z mosazi a říkaly: „Dobrý den, pane Františku, copak tu dnes máte nového,“ nebo „Grüß Gott, herr František, was wirst du mir heute anbieten?“, nebo tak nějak, to když se zapomněly a pak před ústy mávaly rukou, jakoby odháněly ta slova někam hodně daleko. Nejlépe až do Němec. Dědeček si při tom o nich myslel své a lichotivé to rozhodně nijak nebylo. Byly to však peníze, které za ním dokráčely až domů a tak mlčel a dělal, že to neslyšel. Občas zavtipkoval na stejnou notu a ony se na něj za to vděčně usmívaly a dělaly oči. Pokud zboží na krámě nebylo zrovna to pravé ořechové a zákaznice začaly pošilhávat po východu a naproti přes ulici ke kavárně, probudil se v něm pravý obchodní duch.
   Okamžitě začal chodit do skladu a zpět a do skladu a zpět a připomínal velké orosené kyvadlo. Nosil textil na ukázku položený přes ramena a připomínal trochu mravenečka v lese. Občas něco nerozbitného těmi kousky schválně shodil, aby byla legrace a paninkám se to líbilo. Rozesmáté zákaznice se pak těmi látkami přebíraly, klábosily nad materiálem a jeho kvalitou, zhluboka se nakláněly nad metráží a to se zase líbilo dědečkovi. Dělaly ach nebo och a když občas sáhnul i „pod pult“, chytaly se srdce a mávaly před sebou krajkovými kapesníčky, jakože z toho rozrušení snad omdlí. Děda se u toho potutelně usmíval, těkal očima z jedné zákaznice na druhou a dělal, jako by vytáhl na boží světlo bůhvíco. Leckteré nešetřily kritikou a jiné zase chválily. Oboje však následně šily po nocích úžasné věci, neboť tenkrát se ještě hodně šilo doma a dokonce je to snad i bavilo.
   A dědeček ty dámy do těch látek obaloval před zrcadly, aby si dobře prohlédly, jak jim to v koncovce bude slušet. Dámám to očividně dělalo dobře, tajůplně se usmívaly a dělaly různé fórky. Když byly paničky nerozhodné, obalil je těsněji, aby tak vynikly jejich přednosti a ony se pak viděly krásné a neodolatelné. Pokud nerozhodnost stoupala, obepínal je stále těsněji, což dost nelibě nesla babička a po dámách vrhala podezřívavé a ne zrovna hezké pohledy a v ruce pevně svírala dlouhé krejčovské nůžky Solingen a významně poťukávala dřevěným metrem do pultu.
   Po nějakém čase ale s úlevou zjistila, že dědeček není zrovna mužem činu a bezmezně miluje jen ji. Nakonec mu dopřála trochu toho povyražení s omotáváním a o tom, že by si dědeček při ukázkách ani trošku nesáhl, si vůbec iluze nedělala. Pochopila však, že právě tohle dědečkovo škádlení jim nakonec přivádí klientelu a odcházela nahoru raději dělat účetnictví nebo něco uvařit, aby se na to nemusela dívat. On pak dál rozehrával to svoje malé divadýlko a neskutečně se tím bavil.
   Dědečkův obchod nebyl něčím, co by mu vydělávalo miliony, ale byl to zdroj příjmu. Rodina měla na slušný život a dědeček nenápadně ještě spořil na horší časy. Když potom soudruzi po čtyřicátém osmém roce začali živnostníky vyvlastňovat a ty úplně malé likvidovat konkurencí obchodních domů, začal pomalu jeho okouzlující úsměv blednout. Když mu byl pak obchod odebrán i s patentkami a perleťovými knoflíky, které tolik miloval, vycítil, že je zle. Mohl sice ještě nějaký čas obývat byt v patře, ale těšilo ho to jen pramálo. Každé sejití schodů a proplutí kolem zvonku na dveřích jeho milovaného krámku mu působilo natolik trýznivou bolest, že se nakonec rozhodl svůj Úštěk opustit a odstěhovat se hodně daleko, až kamsi na Vysočinu, kde lišky dávaj dobrou noc. Tady byl od svých vzpomínek co nejdál.
   Dodnes jsem se nedozvěděl jak, ale ocitl se v malé vesničce se svou chápající ženou a desetiletou dcerou, mou maminkou. Použil část svých naspořených zlaťoušků a zakoupil malý domek s velkou stodolou a chlívem. Tvářil se jako tajemný chlapík z města a nakoupil od starousedlíků drůbež, pár králíků a kozu. Tím povzbudil místní vesnickou ekonomiku, ale s domorodci se stejně nijak zvlášť nestýkal. Momentálně měl všechno, co potřeboval. Milující a hodnou ženu, která se konečně zbavila protivných a upištěných ženštin, které se lacině dědečkovi podbízely. Malou roztomilou husopasku a kozopasku a později při koupi kravičky i malou kovbojku, která se ve škole učila chvalitebně a z „chování“ měla vždy výbornou. V záložně měl pak dostatečný obnos na slušný život a nutno podotknout, že na slušnější život než mnozí okolo něj a to na několik let. Styky s okolím omezil na nezbytně nutné a na pozdrav. Chodil v lepších šatech, které si nechal ušít ještě z vlastního a tvářil se jako tajemný hrad v Karpatech.
   Tohle všechno mu vydrželo až do pátku 29. května 1953, kdy ho pan prezident Zápotocký ubezpečil, že česká koruna je pevná a hned v pondělí zjistil, že o všechny úspory přišel. Dědeček pak několik dní plakal. Chodil bezduše domem a schraňoval různé provazy, které se v domě ledabyle povalovaly, a smotával je do úhledných svazků s podivným výrazem ve tváři. Bloudil po dvoře a plival na zem. Nadával psovi a vyhnal kočku z domu. Prolézal po půdě a významně poklepával na hambalky. Působil zádumčivě a odhadoval, kolik asi unesou.
Léta Páně 2024, dne 10.2. věnováno autorem Oskar Koblížek
Share
  
17.2.2024 | 12:12    Oskar Koblížek

O těch stokorunách, Pavle, jsem od dědečka slyšel taky, takže to asi nebude kec.
Jsem rád, že jsi mi to potvrdil. Těch, kteří to neunesli mi je fakt líto. Rozhodně se tomu ale nedivím, i když, jak napsal Jonas Jonasson ve své knize „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“ (vřele doporučuji), „Bylo, jak bylo a bude, jak bude".

 
17.2.2024 | 12:03    Oskar Koblížek

Dědeček měl namále, Tess. Naštěstí to byl správný samorost a jeho hlava dokázala o situacích přemýšlet v různých směrech a většinou si vybral tu správný, byť to bylo často velice těžké.
16.2.2024 | 11:07    Pavel D. F.

Třiapadesátý rok způsobil mnoho bolesti, i maminka na ně vzpomíná, i když tehdy měla jen 13 let a osobně se jí to nedotklo. Prý se tehdy staré stokoruny povalovaly po ulicích. A i v naší rodině se našel člověk, který to neunesl a život ukrátil. Snad nás tak nepostihne přechod na euro, pokud k němu teda dojde...
12.2.2024 | 10:18    Tessa

Co člověk, to osud. Některé životy jsou pohnuté a dramatické, jiné zdánlivě pokojně plynoucí. Tak či tak, píšeš o nich poutavě. Pevně věřím, že dědeček ten podraz, který skutečně mnozí zaplatili životem, ustál.