Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Známý z filmového plátna
Rok 1941. I nad naším městečkem pod Železnými horami visí temný mrak okupace, což jsem ve svých dvanácti letech pociťovala především povinnou výukou němčiny ve škole. Jinak celkem nic. Na sv. Vavřince byla pouť jako každý rok a v sokolovně, kam jsem s holkama chodila cvičit, se dále každou neděli promítal film. Jen maloměstská ospalost jako by byla ještě ospalejší. To se ale náhle změnilo.
 
Přijeli filmaři! Něco pro nás holky a nejen pro nás, zcela nového, nevídaného. Najednou jsme viděly ve skutečnosti herce, které jsme znaly jen z filmového plátna. Pan Jindřich Plachta v nejvyšším okénku kostelní věže hrál na píšťalku a pekařův bernardýn Baryk na vozíku, v němž rozvážel chleba po okolí, vezl pana Jaroslava Marvana, který hrál zraněného úředníka. A vůbec všichni ti ostaní kolem. Režisér, kameraman, maskéři, osvětlovači... Úplně jiný svět.
 
Mezi filmaři se také pohyboval mírně postarší pán s knírkem a v klobouku, který zřejmě v natáčeném filmu neměl žádnou hereckou roli a jeho úkolem snad bylo jen vnášet dobrou náladu a bavit ostatní. Lidé z městečka ho ale znali. A poznala jsem ho i já, díky populárnímu filmu, v němž herecky i pěvecky ztvárnil hlavní postavu, v níž nejspíš představoval sám sebe.
*
Ano, byl to on. A večer, když se objevil v hospodě, jako by vystoupil právě z toho známého filmu. Usměvavý, s kytarou. Celou hospodu bavil vyprávěním, vtipy a hlavně písničkami, které sám složil. Jen známé texty si upravoval do protiokupační revolty s důrazem na národní hrdost, která se pod německou botou nedá zašlápnout. Písně o naději, vtipy, zesměšňující fašismus a jeho představitele. I ve svém věku nezapřel kabaretiéra, jak jej z dřívějších let znala široká česká veřejnost, ani úspěšného herce komických postav Vocilky ve Strakonickém dudákovi nebo Chlestakova v Gogolově Revizorovi. Jak dlouho mohlo takto nebezpečné vystupování unikat pozornosti širšího okolí?
 
V každém národě se najdou kolaboranti, vystrašenci a krysy. Tak se jeden večer v naší hospodě objevili nezvaní hosté. Postavy v tyrolských kloboucích a v dlouhých kožených kabátech. Gestapo. Další hospodské večery byly již tiché, bez zpěvu, se zakázanou československou vlajkou na půl žerdi.
*
O hrůzách mučení, utrpení a smrti v německých koncentračních táborech by měli zodpovědně psát a hovořit především ti, kteří tam byli a přežili. Mně bylo tehdy dvanáct let, mnohé jsem ještě plně nechápala a tak mohu jen říct, že on nepřežil.
 
Zahynul mnohostranný umělec, kterého národ miloval nejen jako herce, zpěváka, písničkáře a kabaretiéra. Byl znám i náročnému publiku Národního divadla, kde působil v činohře i opeře a zapsal se i do historie českého filmu na přelomu jeho němé a zvukové éry. A nejen jako herec, ale i jako scénárista, producent a režisér.
 
Co bych měla říct závěrem? Ten film v našem městečku se tenkrát dotočil a vzbudil neobyčejně zasloužený ohlas, i když, jak bylo tehdy nařízeno, s německými titulky. Do kin byl uveden devět měsíců po smrti umělce, na nějž jsem dnes vzpomínala. A poznali jste, na koho jsem vzpomínala? Ne, tak až budete stoupat na Pražský hrad po Starých zámeckých schodech, jistě ho tam potkáte. V životní velikosti a s kytarou.
 ***



 
Léta Páně 2018, dne 12.2. věnováno autorem LitWeb
Share
  
18.2.2018 | 20:36    Sendy

Děkuji Jiřímu a gratuluji všem úspěšným hadačům. Litwáky připíšu hned zítra.
17.2.2018 | 7:40    Dota Slunská

Bezva kvízovka, díky Jiří. :)
16.2.2018 | 17:56    Shimmir

​Blahopřeji vvšem ýhercům i Jiřímu jako autorovi skvělé kvízovky. Vzal jsem si k srdci jeho slova z čus boxu a nevzdal to, takže po minulé smůle, kdy jsem byl jaksi postaven mimo hru, jsem si konečně připsal první stříbrňáček...Možná, kdybych vzal vážněji tu první asociaci na chyták (kůň Karel, tedy jiný čtvernožec zapřažený do vozíku) a prozkoumal ji ze všech stran, dospěl bych k tomu r. 1942, kdy byl natočen i film Karel a já a třeba by mi docvaklo, kde hledat. Takhle jsem se dlouho točil jen kolem Týnce a toho prvního filmu Nebe a dudy! Měl bych více naslouchat hlasu podvědomí! Že je to chyták bylo zjevné už jen vyhledáním Železných hor. Pak jsem málem odpálil Větrovce, ale zarazila mne Špáďova poznámka v čus boxu. S trochou trpělivosti a štěstí jsem možná mohl i dříve dospět k filmu Písničkář a tedy i k Hašlerovi. Já se chytil přes ty nezvané hosty v kloboucích a kožených kabátech. A zmíňka o jiném filmu natáčeném později než v r.1941 mne dovedla k Městečku na dlani. Pak už to do sebe zapadalo jako kolečka hodinového strojku! Dumám
16.2.2018 | 17:07    Tessa

Dík za prima kvízovku. Mám ráda chytáky, a na tenhle jsem naletěla jak mucha na med. Chvilku trvalo, než jsem přišla na to, že tudy cesta nevedeSmích
15.2.2018 | 20:54    JC senior

Děkuji všem zúčastněným a gratuluji zvláště těm, kteří uhádli hned v prvním kole.
15.2.2018 | 20:42    LitWeb


Mužem, jehož jméno jste měli určit, nebyl nikdo jiný než český písničkář, textař, skladatel, spisovatel, scénarista, dramatik, režisér (a také Rytíř české kultury in memoriam)

KAREL HAŠLER (1879 – 1941)

Film, během jehož natáčení byl zatčen gestapem, se jmenoval Městečko na dlani. Natáčel se v Ronově nad Doubravou za účasti mnoha slavných herců, mezi nimiž pochopitelně nechyběli ani Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan.
A tady byl trochu chyták, neboť tito dva pánové ztvárnili hlavní role i v jiném filmu z té doby „Nebe a dudy“ (ten se ovšem točil v Týnci n.Sázavou, který je ovšem od Železných hor už hodně, hodně daleko).

A teď – kdo zmást se nedali a správně hádali?

Tessa, básněnka a Sendy to mají za zlatku
Shimmir za stříbrňák
a Dota Slunská za jeden měděný penízek.

Jim patří gratulace, poděkování  pak těm, kdo se zúčastnili, byť odešli s prázdnou,
a uznání JC seniorovi za autorství kvízovky.
 
 
 
15.2.2018 | 19:00    Dota Slunská

Karel Hašler
13.2.2018 | 21:52    Shimmir

Já to risknu: Byl to Karel Hašler, který byl o rok později během natáčení filmu Městečko na dlani zatčen gestapem a umučen v koncentračním táboře! On měl umělecký dohled nad tím filmem.
Ovšem film, o kterém se zmiňuje první nápověda, se jmenoval  Nebe a dudy.Dumám
13.2.2018 | 19:58    Špáďa

Střelba od boku: Vlasta Burian?
Městečkem z první části vyprávění je městečko na dlani Ronov nad Doubravou
13.2.2018 | 14:43    Sendy

Karel Hašler.
12.2.2018 | 20:58    básněnka

Co takhle Karel Hašler ;-)
12.2.2018 | 20:14    Tessa

Karel Hašler - si myslím, že byl onen pán (a jestli ne, tak jsem holt netrefila)