Hostů OnLine:
Členů OnLine:
Registrovaných členů:
Právě přihlášení:
Kapr

   Chtěl bych se omluvit všem básníkům na LW, jelikož je jich tu hodně, že většinu poezie, i když si ji přečtu, nehodnotím a nekomentuji. Neznamená to v žádném případě, že bych Vás ignoroval. Důvod je zcela jasný – já jí prostě nerozumím!
   Například, že existuje nějaké VIRELAI, HAIKU, jsem ještě před několika měsíci ve svých „sakra“ letech vůbec netušil a o těch ostatních "stylech", či jak se tomu říká, už vůbec nemluvím.
   No a volné verše, to je moje noční můra. Z těch jsem už úplně paf (možná i pif). Za nás, žáčky jako jsem byl i já, ve škole učili, že báseň se má rýmovat a má plynout lehce jako na „vlnkách“, aby se dobře pamatovala. Samozřejmě Jára Cimrman to například dohnal výš svým „absolutním rýmem“, ale to už jsme tak trochu jinde. Proto v 99% netuším, co tím autor myslí, byť to jistě myslí dobře a závidím lidem, kteří to ví.
   Poezii jsem se vždycky vyhýbal. Výjimkou jsou jednoduché až „prostoduché“ veršíky, či velkolepá díla o jednom verši. „Když ti začne harašit, pomůže ti arašid“, případně „Po ulici jede „opl“, dědeček mi do něj kopl“ a jiné, podobného ražení. Právě proto se u svých veršíků, či rýmovaček možná i „pouťového“ typu (jak chcete), držím zaběhnutého koloritu výuky ve školách za našich časů „Hrubínů“ a podobných.
Takže toto je mé vyznání k poezii a v tomto výjimečném případě to myslím vskutku vážně a ze srdce se znovu omlouvám všem poetům, za případné mé pokusy o básnění na tomto webu a za jakékoliv újmy na jejich zdraví. Vězte, mám Vás rád, a proto všechny předem varuji…

 
 
KAPR
Jako ten akrobat na laně,
riskuji pro dnešek ve vaně.
S životem jsem na ostří nože,
vana je mé smrtelné lože.
Z života zůstaly už jenom třísky,
ještě pár chvilek
                           a jsou ze mě řízky….
 
Léta Páně 2023, dne 23.12. věnováno autorem Oskar Koblížek
Share
  
26.12.2023 | 14:50    Oskar Koblížek

Díky. Splín z těchto osudů má asi spousta z nás. ;-) Hezký svátky a Nový rok.
26.12.2023 | 14:47    Oskar Koblížek

No, Pavle, jsem rád, že to máme stejně. I s tím, že budu asi tak drzej, že sem vrazím svých pár rýmovánek. Pravda, několik poetů zřejmě omdlí. :o)))
26.12.2023 | 9:36    básněnka

Já se pobavila :-), hej kapře proč jsi kapr a ne lín? Už takhle mám vánoční splín ;-)
26.12.2023 | 7:52    Pavel D. F.

Jako já veršům taky nerozumím a přesto jsem měl tu drzost, že jsem sem pár svých rýmovaček dal. Mám rád, když má báseň rytmus a rým, volná poezie jde kolem mě úplně. Zkrátka jsme na tom stejně.
24.12.2023 | 17:19    Oskar Koblížek

Ahoj, Tesso. Tobě také přeji krásné Vánoce. Jinak s tím, cos napsala nemohu jinak, něž souhlasit. I když mám často pocit, že to, co tím chtěl básník říct, neví ani on sám. Spíš to většinou ví jen kritik. :o))  Tvůj veršovaný komentář je bezva. Kapříci to prostě v těchto dnech nemají jednoduché.
24.12.2023 | 16:57    Tessa


K anotaci: S omluvami si vážně nelámej hlavu. Máloco na světě je tak proměnlivé a prakticky nedefinovatelné jako právě poezie. Prostě se buď báseň (nebo rýmovánka) čtenáři trefí do nálady, nebo ne. Může obdivovat poetické obrazy, může se zasmát vtipným a trefným přirovnáním, potěšit se nebo rozesmutnět, ale musí se smířit s tím, že „to,co chtěl básník říci“, ví akorát ten básník sám. Každý z nás vnímá svět jinak. A to je dobře. Nebylo by nic horšího, než znát být všichni jako přes kopírák.

K básni: poslední dobou mě napadají spíš komentáře tohoto typu, ale co už se mnou...

Kapr jak z komiksu hrdina
mluví k nám v průsvitných bublinách
rozumí mu však jen někteří
ti ostatní daj si ho k večeři

Přeju pěkné Vánoce (eh,kapře,promiň, tobě ne…)